*13η αγωνιστική

*Παρελθόν αποτέλεσε ο Τζίμι Τέλιν από τον πάγκο της Έλφσμποργκ. Τη θέση του πήρε ο Όσκαρ Χίλιεμαρκ.

*Over 2,5 στα 4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

➡️ Δείτε εδώ όλα τα ματς για στοιχημα σήμερα

ΕΛΦΣΜΠΟΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (0-0) με την Φρέντρικσταντ σε φιλικό.

Κύκνειο άσμα για τον Τζίμι Τέλιν αποτέλεσε η ήττα της Έλφσμποργκ στην έδρα της Γκέτεμποργκ πριν την διακοπή του πρωταθλήματος. Ο 46χρονος Σουηδός προπονητής αποτέλεσε παρελθόν μετά από 6,5 χρόνια, μετακόμισε στην Αμπερντίν και έδωσε σκυτάλη στον Όσκαρ Χίλιεμαρκ που βρισκόταν στην Άαλμποργκ από τον Μάρτιο 2023. Η Έλφσμποργκ γνώρισε τρεις ήττες σε τέσσερις αγωνιστικές, διάστημα στο οποίο επικράτησε της Χάλμσταντ (2-0 εντός) στις 24 Μαΐου.

“Τρέχει” ένα νικηφόρο σερί τεσσάρων αγωνιστικών μπροστά στο κοινό της με διαφορά γκολ 13-2. Ο νέος προπονητής του συλλόγου μπορεί να υπολογίζει σε όλους τους ποδοσφαιριστές για τη σημερινή αναμέτρηση. Την Πέμπτη (11/7) υποδέχεται την Πάφο για τον 1ο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ.

ΕΛΦΣΜΠΟΡΓΚ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*2-3 γκολ στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*NG στα 2/3 τελευταία παιχνίδια της.

ΜΠΡΟΜΑΠΟΪΚΑΡΝΑ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε με 3-1 της Χάμαρμπι σε φιλικό.

Μία νίκη σε οχτώ αγωνιστικές πανηγύρισε η Μπρομαποϊκάρνα επί της Νόρκεπινγκ (2-1 εντός) στις 19 Μαΐου, στις υπόλοιπες σημείωσε πέντε ισοπαλίες και δύο ήττες. Πριν την διακοπή κράτησε τον βαθμό της ισοπαλίας στην έδρα της με αντίπαλο τη Μάλμε (2-2). Βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 23′ κι ανέτρεψε τα δεδομένα στο 65′, προτού δεχτεί την ισοφάριση στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Το συγκρότημα του Μέλμπεργκ συγκέντρωσε 15 βαθμούς και βρίσκεται στο +4 από την επικίνδυνη ζώνη. Εκτός έδρας “τρέχει” ένα αήττητο σερί τεσσάρων αγωνιστικών (1-3-0), σε κάθε μία από τις οποίες σκόραρε τουλάχιστον μία φορά, κράτησε το μηδέν σε μία. Νοκ άουτ τέθηκαν τρεις ποδοσφαιριστές, δεν είναι γνωστό πότε πρόκειται να επιστρέψουν.