ΒΟΛΟΣ ΝΠΣ – ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ

Δημοσίευση: Κατηγορία: NRL

*6η αγωνιστική των πλέι-άουτ.

*Στην κανονική διάρκεια: Πανσερραϊκός– Βόλος 2-2, Βόλος – Πανσερραϊκός 1-0.

*Αήττητος ο Βόλος σε συνολικά πέντε ματς κόντρα στον Πανσερραϊκό ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (2-3-0).

*Μετρούν 4/5 μεταξύ τους G/G ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

ΒΟΛΟΣ

Προηγούμενο ματς: Eκτός έδρας ήττα 2-1 κόντρα στον ΟΦΗ. Το 1-0 ο Τοράλ στο 28’, το 2-0 ο ίδιος παίκτης στο 49’. Μείωσε ο Βόλος με αυτογκόλ του Λαμπρόπουλου στις καθυστερήσεις.

Κατώτερος των απαιτήσεων στο εκτός έδρας ματς με τον ΟΦΗ την περασμένη εβδομάδα, υπέστη την πρώτη ήττα των πλέι-άουτ και «έμπλεξε» βαθμολογικά. Κάκιστο πρώτο ημίχρονο για τον Βόλο, ο ΟΦΗ ήταν πιο κινητικός, σκόραρε στο 28’ με τον Τοράλ, είχε κι άλλες φάσεις, δεν απειλήθηκε καθόλου. Το δεύτερο 45λεπτο ξεκίνησε με δεύτερο γκολ του Τοράλ, σε φάση που ο Βόλος αμύνθηκε με τραγικό τρόπο. Είχε φάσεις για τρίτο γκολ ο ΟΦΗ, που ήταν καθολικά ανώτερος, ο Βόλος ήταν διστακτικός και χωρίς ουσία, βρήκε γκολ στις καθυστερήσεις από τύχη.

«Αδικήσαμε τον εαυτό μας, μπήκαμε πολύ νωθρά στο παιχνίδι, ενώ μπορούσαμε να έχουμε την κατοχή της μπάλας δεν είχαμε κανένα θέμα με το πρέσινγκ του αντιπάλου, απλώς για μένα μας τράβηξε και ο αργός ρυθμός του αντιπάλου, δεχθήκαμε δύο παιδικά γκολ. Είχαμε πρόβλημα όταν φτάναμε στο αντίπαλο μισό με πάρα πολύ λάθος πάσες που για μένα ήταν αδικαιολόγητες», είπε ο κόουτς Κόντης.

Η ομάδα του έχασε για πρώτη φορά στα πλέι-άουτ, είχε ξεκινήσει με 3/3 νίκες με Αστέρα Τρίπολης (0-2), Κηφισιά (4-1) και Παναιτωλικό (0-1), πήρε 2-2 με τον Ατρόμητο, έμεινε στους 29 πόντους και βρίσκεται στην 6η θέση των πλέι-άουτ, μόλις στο +1 απ’ την τελευταία δυάδα. Η παραμονή εξαρτάται απ’ τα δικά της πόδια, αντιμετωπίζει τους αδιάφορους Πανσερραϊκό και ΠΑΣ Γιάννινα (εκτός), με δύο νίκες δεν ενδιαφέρεται για τα υπόλοιπα αποτελέσματα. Επιστρέφει ο Σιέλης (Αμυντικός, 22,2).

ΒΟΛΟΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Δέχτηκε γκολ στα 27/31 ματς πρωταθλήματος.

*Έρχεται από 8/12 Over 2.5 ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

Παίξε Νόμιμα στην Winmasters (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) >21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 2-1 επί του ΠΑΣ Γιάννινα. Το 1-0 ο Τομάς στο 29’, το 2-0 έκανε ο Ουάρντα με πέναλτι στο 45’. Στο 65’ με πέναλτι το 2-1 απ’ τον Κόντε για τον ΠΑΣ Γιάννινα.

Πήρε αυτό που ήθελε την περασμένη εβδομάδα στο εντός έδρας ματς με τον υποβιβασμένο ΠΑΣ Γιάννινα, κέρδισε και εξασφάλισε οριστικά την παραμονή. Το ματς ήταν στα χέρια του, μπήκε δυνατά και έβγαλε φάσεις, το ματς είχε ρυθμό και καλές στιγμές. Σκόραρε στο 29’ με τρομερό σουτ του Τομάς, πήρε μεγάλο προβάδισμα για τη νίκη λίγο πριν την ανάπαυλα με το πέναλτι του Ουάρντα. Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΣ Γιάννινα πήρε περισσότερο την μπάλα, μείωσε στο 65’, είχε μια μεγάλη φάση για την ισοφάριση, αλλά το σκορ δεν άλλαξε.

«Ήταν μια δύσκολη χρονιά για τον κόσμο, γιατί δεν μπορούσε να έρθει στο γήπεδο σε όλα τα παιχνίδια, παλέψαμε με πολλές δυσκολίες και είμαι ευγνώμων για αυτό τον κόσμο και είναι ωραίο να απολαύσουμε τη σημερινή στιγμή που παραμένουμε και τη νέα χρονιά στη Σούπερλιγκ. Θέλουμε να τελειώσουμε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο και τα δύο τελευταία παιχνίδια που απομένουν», είπε ο κόουτς Πάμπλο Γκαρσία, που άφησε «ανοιχτό» το ενδεχόμενο να συνεχίσει στις Σέρρες.

Η ομάδα του πήρε οκτώ πόντους στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια των πλέι-άουτ, ανέβηκε στους 35 πόντους και εξασφάλισε μαθηματικά την παραμονή, είναι αδιάφορη στα τελευταία δύο ματς. Κλείνει τη σεζόν με Κηφισιά (εντός). Επιστρέφει ο Μορέιρα (Μέσος, 24).