*22η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Ατλέτικο Μινέιρο – Ατλέτικο Παραναένσε 2-1

*Τα τέσσερα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έχουν λήξει G/G και over 2,5. Ειδικά φέτος έχουν παίξει τρεις φορές, μία στον πρώτο γύρο και δύο στο Κόπα Λιμπερταδόρες και σε όλα κέρδισε η γηπεδούχος με 2-1.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΠΑΡΑΝΑΕΝΣΕ

Προηγούμενο ματς: Η Ατλέτικο Παραναένσε έφερε 2-2 εντός έδρας με την Φλουμινένσε, παίζοντας για περίπου 70 λεπτά με παίκτη λιγότερο! Προηγήθηκε με τον Κακά στο 13’, αλλά μετά την αποβολή παίκτη της στο 22ο λεπτό, πάλεψε, άντεξε για μεγάλο διάστημα, αλλά δέχθηκε τελικά δύο τέρματα προς το τέλος από τους Γκούγκα (76’), Ζοάο Νέτο (87’). Πάλι καλά που ισοφάρισε με τον Βίτορ Ρόκε στις καθυστερήσεις.

Η Ατλέτικο Παραναένσε έχασε μεγάλη ευκαιρία να πλησιάσει πιο πολύ στις πρώτες θέσεις, αλλά τελικά έφερε 2-2 εντός έδρας απέναντι στην Φλουμινένσε.

Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη της ισοπαλία, τρίτη στους πέντε τελευταίους αγώνες που δεν έχει κάποια ήττα. Ειδικά στο γήπεδό της φέτος έχει 19 νίκες σε 27 παιχνίδια, χάνοντας μόνο από Γκρέμιο και Φλαμένγκο.

Πλέον μοναδικός στόχος της είναι το εθνικό πρωτάθλημα, εκεί που είναι στο γκρουπ των ομάδων που διεκδικούν συμμετοχή στο επόμενο Κόπα Λιμπερταδόρες, οι οποίες αν δεν τα καταφέρουν θα “ξεπέσουν” στο Κόπα Σουνταμερικάνα.

Ατλέτικο Παραναένσε Στατιστικά

*Δύο σερί G/G στα τελευταία παιχνίδια της.

*4/5 αγώνες με 2-3 γκολ στα τελευταία παιχνίδια της.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΙΝΕΪΡΟ

Προηγούμενο ματς: Η Ατλέτικο Μινέιρο κέρδισε 2-0 εντός έδρας την Σάντος με δύο γκολ του Παουλίνιο, στο 12’ και στο 67’.

Η Ατλέτικο Μινέιρο κέρδισε 2-0 εντός έδρας την Σάντος, σκοράροντας από ένα τέρμα σε κάθε ημίχρονο. Αυτή ήταν η τρίτη της νίκη στα πέντε τελευταία παιχνίδια που έχει μόνο μία ήττα.

Μακριά από την έδρα της έχει μόνο μία νίκη, επί της Σάο Πάουλο, στους οκτώ τελευταίους αγώνες της, με τρεις ήττες στο ίδιο διάστημα.

Εχει μείνει λίγο πίσω από την έκτη θέση που οδηγεί στα προκριματικά για το επόμενο Κόπα Λιμπερταδόρες, ενώ δεν είναι και πολύ μακριά από την ζώνη του υποβιβασμού.