*Δεύτερο ματς για τα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ. Παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας στους δύο αγώνες.

*Στο πρώτο παιχνίδι: Σλόβαν Μπρατισλάβας – Άρης Λεμεσού 2-1 (Τόλιτς 34′, Στρέλετς 57′ / Μαγιαμπέλα 73′)

*Με χρήση VAR.

*Η νικήτρια του ζευγαριού κερδίζει εισιτήριο για τους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ. Αυτή που θα αποκλειστεί συνεχίζει σε αυτούς του Κόνφερενς Λιγκ.

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League

ΑΡΗΣ ΛΕΜΕΣΟΥ (Κύπρος, 286)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Δόξας Κατωκοπιάς, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε στο 58′ με τον Σουμάνσκι και παρότι δέχθηκε την ισοφάριση επτά λεπτά αργότερα με το αυτογκόλ του Μπρόρσον, εν τέλει βρήκε και πάλι δίχτυα στο 85′ με το πέναλτι του Γκομίς. Αμφότερες ολοκλήρωσαν με δέκα παίκτες το παιχνίδι.

Παρότι τα χρειάστηκε αρκετά, ο Άρης Λεμεσού κατάφερε εν τέλει να κάνει το 2/2 εντός των συνόρων. Τη Δευτέρα, η ομάδα του Αλεξέι Σπιλέφσκι υποδέχθηκε τη Δόξα Κατωκοπιάς για το πρωτάθλημα, της οποίας και επικράτησε με 2-1. Αν και έπαιζε με παίκτη περισσότερο από το τέταρτο μόλις λεπτό, δυσκολεύτηκε αρκετά να κάμψει την αντίσταση της αντιπάλου, δεχόμενη μάλιστα και την ισοφάριση από ένα αυτογκόλ. Παρόλα αυτά, ένα πέναλτι προς το φινάλε ήταν αρκετό για να χαρίσει το τρίποντο.

Στην πρεμιέρα, είχε επικρατήσει με 2-0 της ΑΕΚ Λάρνακας, ενώ ενδιάμεσα είχε ηττηθεί με 2-1 από τη Σλόβαν Μπρατισλάβας, στο πρώτο μεταξύ τους για τα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ. Διατηρείται στο κόλπο της πρόκρισης, ωστόσο καλείται να πάρει τη νίκη με διαφορά δυο τερμάτων.

“Μόνο ο Θεός ξέρει ποια θα είναι η έκβαση του αγώνα. Το μόνο που μπορώ να υποσχεθώ είναι ότι οι παίκτες είναι έτοιμοι και παθιασμένοι για την πρόκριση. Δεν έχουμε να χάσουμε κάτι, πετύχαμε ήδη πολλά. Μπορούμε να γράψουμε ακόμη μία χρυσή σελίδα στην ιστορία του Άρη. Δεν μπορούμε να λέμε μεγάλα λόγια”, δήλωσε ο Λευκορώσος τεχνικός.

Άρης Λεμεσού Στατιστικά

*2-3 Goals τα τρία τελευταία παιχνίδια του.

*No Goal και Under 2.5 τα 4/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια του.

ΣΛΟΒΑΝ ΜΠΡΑΤΙΣΛΑΒΑΣ (Σλοβακία, 63)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί του Άρη Λεμεσού, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων με τους Τόλιτς (34′) και Στρέλετς (57′), δεχόμενη τη μείωση στο 73ο λεπτό.

Προβάδισμα πρόκρισης στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ έχει αποκτήσει η Σλόβαν Μπρατισλάβας. Στο εντός έδρας πρώτο παιχνίδι με τον Άρη Λεμεσού, η ομάδα του Βλάντιμιρ Βάις επέβαλε το ρυθμό της και πίεσε αρκετά την κυπριακή άμυνα, για να πάρει το προβάδισμα λίγο μετά τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ούσα ανώτερη μέχρι την ανάπαυλα. Αλλαγή σκηνικού στο δεύτερο ημίχρονο, ζορίστηκε αρκετά, αλλά με αρκετή δόση τύχης διπλασίασε τα τέρματα της. Χαλάρωσε κάπως στη συνέχεια και σαν αποτέλεσμα δέχθηκε τη μείωση.

“Ο Άρης παίζει στην έδρα του με τον κόσμο του. Είναι μια δυνατή ομάδα στην επίθεση αλλά και στις αντεπιθέσεις. Ο Άρης παίζει στην έδρα του με τον κόσμο του. Είναι μια δυνατή ομάδα στην επίθεση αλλά και στις αντεπιθέσεις”, δήλωσε μεταξύ άλλων ο κόουτς Βάις. Είχε αρκετό χρόνο ξεκούρασης, καθώς το ματς με τη Ρουζομπέροκ για το πρωτάθλημα οδηγήθηκε σε αναβολή. Στα ευχάριστα και η επιστροφή του εξτρέμ Τσάβριτς, ωστόσο αναμένεται να ξεκινήσει από τον πάγκο.