*Φάση των ομίλων του Παγκοσμίου Κυπέλλου Γυναικών 2023. Διεξάγεται στα γήπεδα της Αυστραλίας και της Νέας Ζηλανδίας. Την πρόκριση στους “16” παίρνουν οι δύο πρώτες ομάδες αυτών.
*1η αγωνιστική του 3ου ομίλου
*Κριτήρια ισοβαθμίας: 1) Διαφορά γκολ, 2) Καλύτερη επίθεση, 3) Βαθμοί στα μεταξύ τους, 4) Διαφορά γκολ στα μεταξύ τους, 5) Καλύτερη επίθεση στα μεταξύ τους, 7) Fair Play.

ΖΑΜΠΙΑ

Προηγούμενο ματς: Η Ζάμπια κέρδισε 2-3 την Γερμανία εκτός έδρας, σε έναν αγώνα που όταν ο τέταρτος διαιτητής έδειξε τις καθυστερήσεις, κέρδιζε με 0-2! Προηγήθηκε στο 48’ με την Μπάντα, ενώ η Κουντανάτζι στο 54’ της έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων. Αλλά δέχθηκε ένα τέρμα από τον Σιούλερ στο 91’, ισοφαρίστηκε από την Ποπ στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων, παίρνοντας τη νίκη με τέρμα της Μπάντα δύο λεπτά αργότερα.

Ακόμη μία πρωτάρα της διοργάνωσης, η Ζάμπια, καθώς θα αγωνιστεί για πρώτη φορά σε τελική φάση παγκοσμίου κυπέλλου. Τα κατάφερε κατακτώντας την 3η θέση στο προηγούμενο κύπελλο Εθνών της Αφρικής.

Μόνο τρεις από τις 17 ομάδες που συμμετέχουν για πρώτη φορά στον θεσμό έχουν καταφέρει στην παρθενική τους παρουσία να περάσουν στη φάση των νοκ άουτ. Μάλιστα οι 11 από αυτές δεν έχουν καταφέρει ούτε καν να κερδίσουν στην πρώτη τους συμμετοχή!

Στον πάγκο της έχει έναν γηγενή τεχνικό, τον Φρανκ Μουάμπε, ο οποίος αρέσκεται να παίζει με τέσσερις αμυντικούς. Από εκεί και πέρα, ο σχηματισμός μεσαίας γραμμής και επίθεσης διαφέρει και έχει σχέση με την αντίπαλο.

Πρωταγωνίστρια της ομάδας η επιθετικός Μπάρμπρα Μπάντα, η οποία είναι η πρώτη παίκτρια και μοναδική που έχει κάνει δύο σερί χατ τρικ σε αγώνες Ολυμπιακών Αγώνων. Από τα ταλέντα που αναμένεται να ξεχωρίσουν, η νεαρή μέσος Κατένγκο, την οποία παρομοιάζουν, όσοι την έχουν δει, με τον Ενκολό Καντέ.

Η εικόνα της στα δύο τελευταία φιλικά παιχνίδια που έπαιξε ενόψει της προετοιμασίας της για τον σημερινό αγώνα, με Ελβετία και Γερμανία ήταν αρκετά ενθαρρυντικά, αφού έφερε 3-3 με την Ελβετία και κέρδισε 2-3 την Γερμανία.

Ζάμπια Στατιστικά

*6/7 over 2,5 τα τελευταία παιχνίδια της.

*Τρία σερί G/G στα τελευταία παιχνίδια της.

ΙΑΠΩΝΙΑ

Προηγούμενο ματς: Η Ιαπωνία κέρδισε 5-0 εντός έδρας τον Παναμά, ανοίγοντας το σκορ με την Σιμίζου στο 33’, ενώ η Χασεγκάβα στο 37’ έκανε το 2-0 με τον Φουτζίνο στο 60΄ να διαμορφώνει το 3-0. Η Χασεγκάβα στο 61΄και η Μινάμι στις καθυστερήσεις πέτυχαν τα άλλα δύο γκολ της.

Η Ιαπωνία, εν αντιθέσει με τη σημερινή της αντίπαλο, είναι από τις πιο σταθερές παρουσίες σε παγκόσμια κύπελλα. Μάλιστα δεν έχει ήττα στις έξι τελευταίες πρεμιέρες της σε αυτόν τον θεσμό, με τρεις νίκες και τρεις ισοπαλίες! Άλλωστε είναι η μοναδική ομάδα από την Ασία που έχει κατακτήσει ένα παγκόσμιο κύπελλο, το 2011, ούσα τελείως αουτσάιντερ.

Στο τελευταίο κύπελλο Εθνών Ασίας έφτασε ως τα ημιτελικά, εκεί που έχασε στα πέναλτι από την Κίνα. Αυτό ήταν αρκετό για να την φέρει και σε αυτό το παγκόσμιο κύπελλο.

Στον πάγκο της έχει τον Ιάπωνα Φουτόσι Ικέντα, ο οποίος είναι και τεχνικός της ομάδας κάτω των 20 ετών, για να υπάρχει μία συνέχεια στον τρόπο παιχνιδιού που του αρέσει να βλέπει από τις ομάδες του. Βρίσκεται εκεί από το 2021, χωρίς να έχει πετύχει κάτι εντυπωσιακό ως τώρα.

Παίκτριες που ξεχωρίζουν, οι δύο μέσοι της που αγωνίζονται σε αγγλικούς συλλόγους, έχοντας δηλαδή έντονες παραστάσεις. Ο λόγος για τις χαφ Νουκέντο, Χασεγκάβα που αγωνίζονται σε Λϊβερπουλ και Μάντσεστερ Σίτι αντίστοιχα.

Ως τελευταίο φιλικό επέλεξε να παίξει με μία ομάδα που είναι σαφώς υποδεέστερη αγωνιστικά, παρόλο που συμμετέχει επίσης στον θεσμό, τον Παναμά, τον οποίο και διέλυσε με 5-0.