*7η αγωνιστική

*No/Goal ήρθαν οι 7/9 πρόσφατες αναμετρήσεις των δύο ομάδων.

*Η Τβέντε είναι αήττητη στις τέσσερις πρόσφατες συναντήσεις της με την Χέρενφεν (2-2-0).

ΧΕΡΕΝΦΕΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 5-0 από τον Άγιαξ. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 4’, δέχθηκε το 2-0 στο 16’, με τον Άγιαξ να σκοράρει ακόμη τρεις φορές στο δεύτερο ημίχρονο (48’, 59’, 70’).

Στην ανωτερότητα του Άγιαξ υπέκυψε την περασμένη εβδομάδα η Χέρενφεν γνωρίζοντας τη βαριά ήττα με 5-0 στο Άμστερνταμ. Δεν κατάφερε να φανεί ανταγωνιστική σε κανένα σημείο του αγώνα, απ’ το 4’ βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ, το ημίχρονο έκλεισε στο 2-0. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν έβγαλε αντίδραση, δεν είχε τελική στον στόχο, συνάντησε πολλά προβλήματα στα μετόπισθεν, δέχθηκε ακόμη τρία γκολ και η ήττα ήρθε απόλυτα δίκαια.

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για την Χέρενφεν, είχε προηγηθεί πεντάδα αγώνων αήττητη (2-3-0, οι τρεις ισοπαλίες ήρθαν 0-0), απέδειξε πως δεν μπορεί να κοιτάξει στα μάτια τις μεγάλες δυνάμεις του ολλανδικού ποδοσφαίρου και θέλει να κάνει μια καινούργια αρχή στο παιχνίδι με την Τβέντε. Είναι αήττητη στην έδρα της, στα 2/3 παιχνίδια κράτησε ανέπαφη την εστία της. Δεύτερο παιχνίδι τιμωρημένος ο χαφ Χαλίλοβιτς, ένιωσε ενοχλήσεις και τέθηκε νοκ άουτ ο χαφ Χάγιε, εκτός αποστολής έμεινε και ο εξτρέμ Άντερσον. Δεν υπολογίζεται επίσης ο εξτρέμ Κέλερτ.

ΧΕΡΕΝΦΕΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*N/G τα 5/6 τελευταία παιχνίδια.

*Κράτησε ανέπαφη την εστία της στα 4/6 πρόσφατα παιχνίδια.

ΤΒΕΝΤΕ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Αλκμάαρ. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 54’, ισοφάρισε με τον Ουγκάλντε στο 81’.

Είχε δύσκολη αποστολή την προηγούμενη αγωνιστική, αλλά στάθηκε στο ύψος της και πήρε τον πόντο στην έδρα της Αλκμάαρ. Δίκαιο σε γενικές γραμμές το τελικό σκορ, δεν ξεχώρισε καμία απ’ τις δύο ομάδες, η Αλκμάαρ απέκτησε το προβάδισμα, αλλά η Τβέντε βρήκε τον τρόπο και έφερε το ματς στα ίσα με τον Κοσταρικανό επιθετικό Ουγκάλντε.

Σημαντικός βαθμός για την ομάδα απ’ το Ενσκέντε, είχαν προηγηθεί δύο εντός έδρας νίκες κόντρα σε Εξέλσιορ (4-0) και Αϊντχόφεν (2-1), μετράει τέσσερις νίκες σε έξι αγωνιστικές (4-1-1), βρίσκεται στην 5η θέση με 13 βαθμούς, εκεί θέλει να παραμείνει για να διεκδικήσει την έξοδο της στην Ευρώπη για δεύτερη διαδοχική χρονιά (φέτος αποκλείστηκε στα πλέι οφ απ’ τη Φιορεντίνα). Δίνει νέο εκτός έδρας παιχνίδι, στις τρεις φετινές εξόδους της πήρε τέσσερις βαθμούς, όλες ήρθαν Under 2.5. Παραμένουν τραυματίες οι χαφ Σάντιλεκ, Στέιν, τραυματίστηκε στην προπόνηση και είναι αμφίβολος ο εξτρέμ Τζόλης. Δεν είναι διαθέσιμος ο στόπερ Πλεγκεθουέλο.