1η Αγωνιστική

* No Goal τα 6/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια

Δείτε τα Προγνωστικά Αργεντινής

ΑΡΧΕΝΤΙΝΟΣ ΤΖΟΥΝΙΟΡΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Ροσάριο Σεντράλ. Ο Κάντια στο 19ο λεπτό πέτυχε το καθοριστικό γκολ.

Αδίκησε τον εαυτό της στην πρεμιέρα της προηγούμενης Παρασκευής η ομάδα του Μιλίτο, ήταν καλύτερη στο Ροσάριο, καλή δημιουργικά αλλά αναποτελεσματική μέσα στην αντίπαλη περιοχή και ξεκίνησε με ήττα το 2023.

Στο transition μετά από κλέψιμο ψηλά βρέθηκε νωρίς να κυνηγά στο σκορ, αλλά στην συνέχεια κυριάρχησε εδαφικά (76% κατοχή). Της ακυρώθηκε για εκατοστά μέσω VAR η ισοφάριση, έχασε αρκετές ευκαιρίες για να πάρει τουλάχιστον το βαθμό, αλλά ο γηπεδούχος κίπερ ήταν μακράν ο κορυφαίος του αγώνα με τις σημαντικές αποκρούσεις του.

Η αναποτελεσματικότητα έφερε εκνευρισμό και την αποβολή του Ερέδια στο τέλος.

ΑΡΧΕΝΤΙΝΟΣ ΤΖΟΥΝΙΟΡΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 7/8 τελευταία παιχνίδια της

* “2-3 γκολ” τα 6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

ΡΑΣΙΝΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Μπελγκράνο.

Με “γκέλα” που θύμισε το 2022 ξεκίνησε τη νέα σεζόν η Ράσινγκ, ξόδεψε και στην πρεμιέρα του 2023 αρκετές ευκαιρίες για να πετάξει δύο βαθμούς που στο τέλος μπορεί να κοστίσουν στην κούρσα τίτλου.

Απειλήθηκε πρώτη στο κυριακάτικο παιχνίδι, αλλά κυριάρχησε συνολικά, οι μεγαλύτερες ευκαιρίες της (δοκάρι μεταξύ άλλων) ήρθαν όταν κατάφερε να βρει την αντίπαλη άμυνα ψηλά. Δικαίως ακυρώθηκαν δύο γκολ για offside, έγινε ανυπόμονη στο δεύτερο μέρος, είχε πολλές ημιτελείς επιθέσεις, δεν βρήκε λύση απέναντι σε μαζική άμυνα.

Με δύο νέα πρόσωπα στη μεσαία γραμμή παρέταξε την ομάδα του ο κόουτς Γκάγκο, ικανοποίησε ο Μοράλες, όχι όμως και ο Ναρντόνι για τον οποίο ξοδεύτηκαν πολλά χρήματα. Δεν βοήθησαν οι επιθετικές αλλαγές στο δεύτερο ημίχρονο.

Μπήκε στις προπονήσεις κι αναμένεται να ντεμπουτάρει, λογικά από τον πάγκο, ο πολύπειρος Περουβιανός φορ Γκερέρο. Αντιθέτως, δύσκολα θα αγωνιστεί ο εξτρέμ Καρμπονέρο που αποκόμισε τραυματισμό στην πρεμιέρα. Παρά τα μεταγραφικά σενάρια, υπολογίζεται κανονικά για το αρχικό σχήμα ο μεσοεπιθετικός Ρόχας.