* 18η αγωνιστική

* No Goal τα 7/8 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Στον 1ο γύρο (05/04): Μποέμιανς – Γουότερφορντ 0-1

ΓΟΥΟΤΕΡΦΟΡΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (4-2) επί της Ντρόχεντα. Με Φόλεϊ (20’) και Μπάβα (46’) προηγήθηκε 0-2 η Ντρόχεντα, αλλά η Γουότερφορντ γύρισε το ματς με χατ-τρικ του Άμοντ (55’, 59’, 68’) και Πάουερ (74’).

Άμεση επιστροφή στις νίκες για τους “μπλε”, με πειστική ανατροπή έφτασαν τις 4/5 μέσα στο Μάιο, σκόραραν 3+ γκολ για τρίτη φορα, ώστε να αποκτήσουν διαφορά 10 βαθμών από την επικίνδυνη ζώνη.

Ράθυμο το ξεκίνημα της Γούοτερφορντ στο παιχνίδι, οι στόπερ της αδράνησαν χαρακτηριστικά σε βολέ του αντίπαλου κίπερ για να δεχθούν το 0-1 στην πλάτη τους. Είχε δυνατή στιγμή για άμεση ισοφάριση, αλλά το ράθυμο ξεκίνημα και στο δεύτερο μέρος έφερε το 0-2 στα 21 δευτερόλεπτα!

Η αντίδραση όμως ήταν εντυπωσιακή. Χρειάστηκε λιγότερο από 20 λεπτά για να βγάλει “καρέ” τερμάτων! Σε μεταβάσεις πέτυχε τα δύο πρώτα γκολ ο Άμοντ, στο “ριμπάουντ” στατικής φάσης ολοκλήρωσε το χατ-τρικ του και συνάμα την ανατροπή και σε έμμεσα εκτελεσμένο κόρνερ διαμορφώθηκε το τελικό σκορ.

Στα αγωνιστικά νέα, νέο πρόβλημα ο τραυματισμός του σημαντικού ΜακΆνταμ (μέσος), παραμένοντα αυτά των Μπάγκλεϊ (μέσος), Κρέσγουελ (εξτρέμ).

ΓΟΥΟΤΕΡΦΟΡΝΤ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 3.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 3/5 τελευταία εντός έδρας για την Πρέμιερ

ΜΠΟΕΜΙΑΝΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (2-2) με την Σεντ Πάτρικς. Με πέναλτι του Φόρεστερ (28’) και Κάβανα (45+6’) προηγήθηκε δις η Σεντ Πάτρικς και η Μποέμιανς απάντησε ισάριθμες φορές με Ακιτούντε (40’) και Γκραντ (90+2’).

Δεν κατάφεραν να “χτίσουν” πάνω στο πειστικό διπλό της βορειοδυτικής ακτής οι “μπος”, ωστόσο ο τρόπος που πήραν τον βαθμό στο ντέρμπι της περασμένης Παρασκευής ενισχύει το ηθικό της ομάδας.

Η Σεντ Πάτρικς απείλησε πρώτη στο ντέρμπι, σε νέα στατική φάση κέρδισε το πέναλτι του 0-1. Σε μετάβαση, μετά από σπουδαία προσπάθεια διαρκείας του φορ Ακιτούντε έφερε το ματς η Μποέμιανς.

Μεγάλο το λάθος στην κυκλοφορία της στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, “δώρισε” το δεύτερο προβάδισμα των φιλοξενούμενων. Στο δεύτερο μέρος όμως η Μποέμιανς ήταν ανώτερη, απείλησε δις πριν ισοφαρίσει στο φινάλε φορτώνοντας την αντίπαλη περιοχή. Δημιουργός και πάλι ο Ακιτούντε.

Στα αγωνιστικά νέα, επιστρέφει από τιμωρία ο σημαντικός Κλαρκ (μέσος), ενώ οι Κόρνγουολ (στόπερ), Μπάκλεϊ (μέσος) συνεχίζουν εκτός λόγω τραυματισμών.