*15η αγωνιστική

* 3/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια ήταν over 2.5.

* no/goal  τα 3/5 τελευταία  παιχνίδια των δυο ομάδων.

ΑΜΕΡΙΚΑ ΝΤΕ ΚΑΛΙ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλη αναδείχθηκε με 2-2 εκτός έδρας απέναντι στην Λος Μιγιονάριος, το σκορ άνοιξε για τους φιλοξενούμενους ο Πέρεζ στο 22ο λεπτό, για να έρθει η απάντηση από τους γηπεδούχους 8 λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 30′  με τον Γκόμεζ, σκορ ημιχρόνου 1-1, στην επανάληψη οι γηπεδούχοι θα πάρουν το προβάδισμα με τον Βαλέντσια στο 67΄, για να ισοφαρίσει για το τελικό 2-2 για την Αμέρικα ντε Κάλι ο Μοσκέρα στο 95΄.

Παλικαρίσια ισοπαλία ακόμα και αν αυτή ήρθε στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων στο 2ο ημίχρονο με σκόρερ των Μοσκέρα με τελικό σκορ το 2-2 απέναντι στην Μιγιονάριος στο καυτό Ελ Καμπίν και κόντρα στην καλύτερη και πιο φορμαρισμένη ομάδα μέχρι στιγμής του Κλαουζούρα, δέχτηκε μεγάλη πίεση είναι η αλήθεια καθόλα την αναμέτρηση από τους εκατομμυριούχους αλλά άντεξε και στο τέλος δικαιώθηκε με τον βαθμό που πήρε, η ισοπαλία της αυτή την οδήγησε στην 7η θέση του πρωταθλήματος με 22 βαθμούς και όλοι αισθάνονται πλέον την καυτή της ανάσα ενόψει της συνέχειας, σχετικά με το παιχνίδι κόντρα στην Ατλέτικο Νασιονάλ εκτός θα βρίσκονται οι Τόρες, Μικόλτα, και Ιάγκο Φαλκέ,

Αμέρικα ντε Κάλι Στατιστικά

*4/5 παιχνίδια τελευταία με no/goal.

*4/5 αναμετρήσεις με under 2.5 γκολ.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΝΑΣΙΟΝΑΛ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλη αναδείχθηκε με 1-1 εκτός έδρας απέναντι στην Σάντα Φε, η ιστορία της αναμέτρησης γράφτηκε από το 1ο μέρος αφού ο Εστουπινιάν στο 4ο μόλις λεπτό άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους κάνοντας το 1-0, με την απάντηση των φιλοξενούμενων να έρχεται στο 19΄ με τέρμα του Ρομάν γράφοντας έτσι το τελικό 1-1.

Στοπ στο αήττητο σερί των πρωταθλητών ήρθε στο παιχνίδι κόντρα στην Σάντα Φε με το 1-1 εκτός έδρας, το σύνολο του Σαρμιέντο συνήλθε αρκετά γρήγορα μετά το γκολ των γηπεδούχων στο 4ο μόλις λεπτό από τον Εστουπινιάν, και ισοφάρισε ένα τέταρτο αργότερα με τον Ρομάν, από την ισοφάριση της και μετά είχαμε ευκαιρίες εκατέρωθεν με την Νασιονάλ να είναι αυτή όμως που είχε την κατοχή της μπάλας και τον πλήρη έλεγχο, παρόλα αυτά το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος του 1ο μέρους, στην επανάληψη είχαμε αλλαγή σκηνικού με την Σάντα Φε να είναι αυτή που θα υπερέχει σε όλους τους τομείς βγάζοντας ενέργεια και φρεσκάδα και από ατυχία και αστοχία δεν πήρε προβάδισμα στο σκορ, εν τέλει το σκορ έμεινε μέχρι το τέλος με τις δυο ομάδες να μοιράζονται βαθμούς και εντυπώσεις. Σχετικά με το παιχνίδι απέναντι στην Αμέρικα δεν υπολογίζεται ο Τζόν Ντουκουέ.