*Μετρούν 6/10 αναμετρήσεις με goal/goal τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Δεν έχει σημειωθεί ισοπαλία στα πρόσφατα 6 επίσημα παιχνίδια ανάμεσά τους.

*Α’ Γύρος: Ρόζενμποργκ – Λίλεστρομ 1-2

Δείτε τα Προγνωστικά Νορβηγίας

ΛΙΛΕΣΤΡΟΜ

Προηγούμενο ματς: Υπέστη ήττα εκτός έδρας με σκορ 3-1 από τη Σάρπσμποργκ, για το πρωτάθλημα. Στο 32’ ο Κρίστιανσεν σκόραρε για το 1-0, ενώ στο 40’ ο Μπέργκετ έκανε το 2-0 που ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Στο 62’ ο Όλσεν μείωσε σε 2-1 και στο 74’ ο Νγκουαλί σκόραρε και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Λίλεστρομ εξακολουθεί να παρουσιάζει αρκετά σκαμπανεβάσματα το τελευταίο διάστημα και αναμενόμενα έχει χάσει πολύτιμους βαθμούς στην προσπάθειά της να προλάβει την τριάδα και ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο για την επόμενη αγωνιστική περίοδο.

Προέρχεται από την ήττα στην έδρα της Σάρπσμποργκ (3-1), η οποία μάλιστα την “έπιασε” στην έκτη θέση. Τρίτη ήττα σε πέντε αναμετρήσεις, μετρά επίσης μία νίκη και μία ισοπαλία. Στα αγωνιστικά, δεν προέκυψαν προβλήματα απουσιών, θα παίξει πλήρης.

Λίλεστρομ Στατιστικά

*9/10 παιχνίδια τελευταία είχαν goal/goal

*8/10 αναμετρήσεις είχαν over 2.5 γκολ

*Δέχεται γκολ σε 16 σερί εντός έδρας

ΡΟΖΕΝΜΠΟΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 1-1 εντός έδρας, με αντίπαλο τη Μπόντο/Γκλιμτ, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Μόλις στο 7’ ο Γκουλίκσεν σκόραρε για το 0-1, όμως στο 44’ ο Σάτερ ισοφάρισε με εκτέλεση πέναλτι για το τελικό αποτέλεσμα. Έγινε ανοικτό ματς με ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα.

Η Ρόζενμποργκ πήρε το βαθμό της ισοπαλίας στην αναμέτρηση με τη Μπόντο/Γκλιμτ (1-1), που την ικανοποιεί ως αποτέλεσμα, ωστόσο, τελευταία η συγκομιδή της συνολικά, δεν είναι αυτή που θα ήθελε.

Μετρά δύο νίκες και μία ισοπαλία σε πέντε αγώνες στο πρωτάθλημα συγκεκριμένα, ξέρει ότι δεν έχει ρεαλιστικές ελπίδες να κυνηγήσει κάτι περισσότερο από ένα πλασάρισμα στο πρώτο μισό της βαθμολογίας.

Νέο πρόβλημα με την τιμωρία του μπακ Περέιρα, χάνει τη σεζόν και ο μέσος Τάγκσετ. Σταθερά εκτός και οι Χένρικσεν, Ράιταν. Μη διαθέσιμοι τέλος, οι Χολμ, Μπερκεάιετ, Αουγκούστινσον.