ΙΛΒΕΣ - ΜΑΡΙΕΧΑΜΝ Προγνωστικά

Τρίτη αγωνιστική των πλέι άουτ

*Η ομάδα που θα τερματίσει στην τελευταία θέση υποβιβάζεται απευθείας στην Ykkönen, ενώ η προτελευταία θα δώσει μπαράζ παραμονής με τη δευτεραθλήτρια της δεύτερης κατηγορίας.

*Χωρίς χρήση VAR.

*Με under2.5+n/g ολοκληρώθηκαν οι 4/5 τελευταίες αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων.

ΙΛΒΕΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Άνετη εκτός έδρας νίκη με 1-5 επί της ουραγού Χέλσινγκφορς, την περασμένη αγωνιστική. Μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, έκανε το 0-1 στο 6′, με το δείκτη του σκορ να δείχνει 1-3 στο 40′! Μονόλογος για την Ίλβες το β’ μέρος, με το τελικό 1-5 να διαμορφώνεται στο 47ο και το 62ο λεπτό της αναμέτρησης.

Πρώτη νίκη για την Ίλβες μετά από τέσσερις αγώνες. Βρίσκεται στην 9η θέση της βαθμολογίας, ισόβαθμη με την 8η Βάασα, έχοντα εξασφαλίσει την παραμονή της στην κατηγορία. Εντός έδρας δεν έχει νίκη στα τελευταία επτά εντός έδρας παιχνίδια της (0-1-6), έχοντας δεχτεί τουλάχιστον 2 γκολ στα πέντε από αυτά.

Τιμωρημένοι οι Πένανεν και Αρίφι. Τραυματίες οι Λόα Λόα και Πάρφιτ-Γουίλιαμς.

Ίλβες Στατιστικά

*G/g στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Έχει σκοράρει τουλάχιστον 2 γκολ στα 3/5 τελευταία παιχνίδια της.

ΜΑΡΙΕΧΑΜΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα με 2-4 από την Ούλου, την περασμένη αγωνιστική. Σε ένα ισορροπημένο παιχνίδι, με γρήγορο ρυθμό και πολλές ευκαιρίες εκατέρωθεν, έμεινε νωρίς πίσω στο σκορ (0-1 στο 9′). Νωθρό το ξεκίνημα της στο β’ μέρος, έμεινε πίσω στο σκορ με 0-3 στο 69′! Έβγαλε αντίδραση στη συνέχεια, μείωσε σε 2-3 στο 80′, αλλά δεν έδωσε συνέχεια στην αντεπίθεση της, με το τελικό 2-4 να διαμορφώνεται στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού.

Πρώτη ήττα για τη Μάριεχαμν μετά από δυο συνεχόμενες νίκες. Βρίσκεται στην 9η θέση της βαθμολογίας και χρειάζεται ένα βαθμό για να εξασφαλίσει και μαθηματικά την παραμονή της. Μετράει 3 ήττες στα τελευταία 5 εκτός έδρας παιχνίδια της, με τις δύο τελευταίες με 1-0 σκορ.