* 32η αγωνιστική

* Goal/Goal τα 12/15 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Στον 1ο γύρο (10/11): Κρακόβια – Σλασκ 0-1

ΣΛΑΣΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (1-2) επί της LKS Λοτζ. Ο Ραμίρες με πέναλτι (53’) άνοιξε το σκορ για την LKS, αλλά οι Ματσένκο (71’) και Σάμιετς-Ταλάρ (76’) γύρισαν το ματς για την Σλασκ, η οποία έμεινε με 10 παίκτες στο 81’.

Κι όμως είναι ακόμη εδώ! Ζωντανή στην κούρσα τίτλου και με την ευκαιρία απόψε να προσπεράσει στην κορυφή της Ekstraklasa! Παρότι έχει πετύχει μόλις δύο νίκες στα 8 τελευταία παιχνίδια της (2-3-3), αφού ουδείς εκ των διεκδικητών δεν μπορεί να χτίσει σερί.

Κάθε άλλο παρά εύκολο ήταν το σαββατιάτικο ταξίδι στο Λοτζ απέναντι στην καταδικασμένη ουραγό, στο πρώτο ημίχρονο έκανε παθητικό παιχνίδι (25% κατοχή). Είχε την πιο καθαρή ευκαιρία πριν την ανάπαυλα, αλλά στην επιστροφή της από αυτήν υπέπεσε σε άτυχο πέναλτι για το 1-0.

Η αντίδρασή της όμως ήταν αντάξια επίδοξης πρωταθλήτριας, πίεσε ασφυκτικά για να γυρίσει το ματς με κεφαλιά σε κόρνερ και φάση διαρκείας σε φορτωμένη περιοχή. Το φινάλε επεφύλασσε ξανά “ταμπούρι” με 10 παίκτες, την γλίτωσε σε μεγάλη ευκαιρία των γηπεδούχων στις καθυστερήσεις.

“Όλο αυτό το πρωτάθλημα είναι τέτοιο που ο καθένας μπορεί να κερδίσει οποιονδήποτε. H Κρακόβια έχει χάσει μόνο τρία παιχνίδια μέσα στο 2024 και είναι άβολος αντίπαλος, πολύ επικίνδυνος στις στατικές φάσεις. Θέλουμε το πρωτάθλημα, το συζητάμε.” δήλωσε ο κόουτς Μαγκιέρα.

Στα αγωνιστικά νέα, επιστρέφει από τιμωρία ο βασικός στόπερ Πετκόφ, αλλά συμπλήρωσε κάρτες ο σκόρερ του Λοτζ, Ματσένκο (δεξί μπακ). Τραυματίες ο νεαρός κίπερ Γκλογκόφσκι κι ο αναλώσιμος Σζβέτζικ (φορ).

ΣΛΑΣΚ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 3/4 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΚΡΑΚΟΒΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (5-0) επί της Γκόρνικ Ζάμπρζε. Σκόρερ των γηπεδούχων οι Μάκουχ (4’), Κακαμπάτζε (53’), Γκλικ (68’), Ατανάσοφ, ενώ το 2-0 έγινε με αυτογκόλ (42’).

Συνεχίζει να αποτελεί τον ορισμό της αλλοπρόσαλλης ομάδας η “πάσι”, επιβεβαιώνει ότι είναι ικανή για το καλύτερο και το χειρότερο και μετά την αλλαγή προπονητή.

Την περασμένη Παρασκευή διέλυσε την πλέον φορμαρισμένη ομάδα της Ekstraklasa, για να επιστρέψει στις εντός έδρας νίκες μετά από σχεδόν τρεις μήνες και να κάνει αποφασιστικό βήμα παραμονής, πηγαίνοντας στο +4 από την επικίνδυνη ζώνη.

Με κεφαλιά σε κόρνερ βρήκε πολύ γρήγορο προβάδισμα και δεν κοίταξε ποτέ πίσω. Είχε γεμάτο δοκάρι λίγο αργότερα και νέα μεγάλη χαμένη ευκαιρία στο πρώτο τέταρτο. Σε νέο κόρνερ έγινε το 2-0 και στο δεύτερο ημίχρονο έπαιζε με φτερά στα πόδια.

“Παίξαμε το ματς με τόση χαρά. Η ένταση στο πρέσινγκ και στις μεταβάσεις μας επέτρεψε να διορθώσουμε τις ελλείψεις μας.” δήλωσε ο υπηρεσιακός κόουτς Κρότζεκ.

Αρκετά τα προβλήματα και για το ταξίδι στο Βρότσλαβ, παραμένουν τραυματίες οι Χοσκόνεν, Γιούγκας, Γιαμπλόνσκι στην άμυνα, οι Ράσμουσεν, Οσίμα στη μεσαία γραμμή κι ο Σμιγκλέφσκι στην επίθεση.