3η αγωνιστική

*Goal/Goal τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΧΑΚΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-1 επί της Χάμαρμπι, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα τριών τερμάτων με το χατ τρικ του Τραορέ (5′, 16′, 45’+1), δεχόμενη απλά τη μείωση στο 56ο λεπτό.

Με το πόδι πατημένο στο γκάζι έχει ξεκινήσει τις φετινές της υποχρεώσεις η Χάκεν. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Περ-Ματίας Χέγκμο υποδέχθηκε τη Χάμαρμπι, της οποίας και επικράτησε με 3-1. Ούσα με διαφορά ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο, πήρε σαφές προβάδισμα πριν την ανάπαυλα, έχοντας σκοράρει τρεις φορές. Κατέβασε ταχύτητα στο δεύτερο μέρος, δεχόμενη απλά τη μείωση για το τελικό αποτέλεσμα. Έκανε έτσι το 2×2 στο τρέχον πρωτάθλημα, έχοντας προηγηθεί το διπλό της πρεμιέρας κόντρα στην Έλφσμποργκ (0-2). Νέα προσθήκες στο απουσιολόγιο του Χέγκμο ο Όσκαρ Ουντένιας, που ταλαιπωρείται από ίωση, αλλά και ο Ιμπραχίμ Σαντίκ, που αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού.

Χάκεν Στατιστικά

*Over 2.5 τα 11/12 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα οκτώ τελευταία εντός παιχνίδια της.

ΚΑΛΜΑΡ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-0 επί της Γκέτεμποργκ, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με τον Σκραμπ στο 32′, για να βρει και πάλι δίχτυα με τον Χούμετ στις καθυστερήσεις.

Από την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα προέρχεται από την πλευρά της η Κάλμαρ. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Χένρικ Γένσεν υποδέχθηκε τη Γκέτεμποργκ, της οποίας και επικράτησε με 2-0. Αποτέλεσμα που ήταν και το πιο δίκαιο, με την ίδια να είναι ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο. Προηγήθηκε λίγο μετά το μισάωρο, για να “κλειδώσει” το τρίποντο στο φινάλε. Αντέδρασε έτσι με τον καλύτερο τρόπο, μετά και την ήττα που υπέστη στην πρεμιέρα από τη Μάλμε, με 1-0. Αμφίβολος ο δεξιός μπακ Αράς Μοταραγκεμπιαφαρπούρ, που λόγω προβλήματος δεν αγωνίστηκε ούτε στο προηγούμενο παιχνίδι.