*19η αγωνιστική

*Στον Α’ γύρο: Σλάβια Πράγας – Μπάνικ Οστράβα 1-0

*4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με Χ στο πρώτο ημίχρονο

*3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με Under 2,5

*Αήττητο 15 αγώνων τρέχει η Σλάβια Πράγας με αντίπαλο την Μπάνικ Οστράβα (0-5-10).

ΜΠΑΝΙΚ ΟΣΤΡΑΒΑ

Προηγούμενο ματς: Σε ένα όμορφο παιχνίδι, κέρδισε με 2-3 την Χράντετς Κραλόβε εκτός έδρας την προηγούμενη αγωνιστική. Πήρε κεφάλι στο σκορ στο 7′, αλλά η αντίπαλος κατόρθωσε να το γυρίσει μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (14′, 45+1′), στην επανάληψη έπαιξε πιο επιθετικά για να ανατρέψει εκείνη το αποτέλεσμα και στο τέλος το κατάφερε (82′, 89′).

Μεγάλη νίκη και σπουδαίο άλμα εξάδας για την Μπάνικ Οστράβα, που κατάφερε να αποδράσει από μια δύσκολη έδρα και να πάρει μεγάλο ψυχολογικό μπόνους σε κομβικό χρονικά σημείο του πρωταθλήματος. Ξέρει πως έχει δύσκολη αποστολή σήμερα, αλλά μέχρι στιγμής την έχουν ευνοήσει τα υπόλοιπα παιχνίδια της αγωνιστικής, οπότε θα παίξει δίχως άγχος. Τραυματίες οι Γιουρόσκα, Τάκακς, Τετούρ και Μίσκοβιτς. Δανεικός από την Σλάβια ο Έβερτον, δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής.

Μπάνικ Οστράβα Στατιστικά

*6/8 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Under 2,5

*Βρέθηκε να χάνει στα 4/5 τελευταία πρώτα ημίχρονα

ΣΛΑΒΙΑ ΠΡΑΓΑΣ

Προηγούμενο ματς: Κέρδισε άνετα την Σερβέτ  με 4-0 εντός έδρας την τελευταία αγωνιστική των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ. Το σκορ διαμορφώθηκε εξ’ ολοκλήρου στο πρώτο μέρος (15′, 25′, 30′, 45+1′).

Νίκη πρωτιάς απέναντι στην Σερβέτ, κατάφερε να αφήσει δεύτερη την Ρόμα και να βρεθεί απευθείας στην φάση των «16» του Γιουρόπα Λιγκ. Στο πρωτάθλημα, παραμένει σταθερά στο κυνήγι της συμπολίτισσας Σπάρτα Πράγας (-5 με ματς λιγότερο), έχοντας ως μοναδική παραφωνία το τελευταίο δίμηνο την εντός έδρας ήττα με την Πλζεν. Απέναντι στην Μπόλεσλαβ (άνετη εντός έδρας νίκη με 2-0), είχε τον έλεγχο από την αρχή μέχρι το τέλος και κατάφερε να φτάσει σε μια άνετη επικράτηση, δίχως να μοχθήσει ιδιαίτερα. Τραυματίες οι μέσοι Ογκουνμπάγι, Γιούρασεκ και Μάσοπουστ, μακροχρόνιος ο έτερος μέσος Πεχ.