*Επαναληπτικός ημιτελικός των play off για την άνοδο. Δεν ισχύει το εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση που μετά τη λήξη του σημερινού αγώνα το συνολικό σκορ είναι ισόπαλο, ακολουθεί παράταση και αν δεν αλλάξει κάτι, η πρόκριση θα κριθεί στα πέναλτι.

*Στον πρώτο αγώνα: Νταμπάρτον – Στέρλινγκ Άλμπιον 2-1 (12’ Χίλτον, 84’ Γουάλας πεν. – Χίλσον 27’).

*14/17 over 2,5 στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΣΤΕΡΛΙΝΓΚ ΑΛΜΠΙΟΝ

Προηγούμενο ματς: Η Στέρλινγκ Άλμπιον έχασε 2-1 εκτός έδρας από την Νταμπάρτον, αν και ισοφάρισε με τον Χίλσον στο 27’ το γκολ που δέχθηκε από τον Χίλτον στο 12ο λεπτό, με το καθοριστικό τέρμα να έρχεται στο 84’ με πέναλτι του Γουάλας.

Η Στέρλινγκ Άλμπιον έχασε με 2-1 εκτός έδρας από την Νταμπάρτον, παρόλο που όλη τη σεζόν έπαιζε μία κατηγορία υψηλότερα από την αντίπαλο της. Αυτή ήταν η πρώτη της ήττα έπειτα από τρεις αγώνες στους οποίους είχε δύο ισοπαλίες και μία νίκη, αλλά επί του Εδιμβούργου.

Στο γήπεδό της έχει δύο συνεχόμενες ισοπαλίες, αλλά πλέον έχει οκτώ ήττες στους 17 τελευταίους αγώνες και μόλις τρεις νίκες, οι δύο επί του υποβιβασμένου Εδιμβούργου!

Ο προπονητής της, Ντάρεν Γιανγκ, θεωρεί πώς η ομάδα του θα παρουσιαστεί καλύτερη απ’ ότι στον τελευταίο αγώνα, καταφέρνοντας έτσι να πάρει αυτό που χρειάζεται.

Στέρλινγκ Άλμπιον Στατιστικά

*12/23 αγώνες με 2-3 γκολ εντός έδρας

*Τρία σερί G/G στα τελευταία παιχνίδια της.

ΝΤΑΜΠΑΡΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Η Νταμπάρτον κέρδισε 2-1 εντός έδρας την Στέρλινγκ Άλμπιον, παρόλο που ισοφαρίστηκε από τον Χίλσον στο 27’, έχοντας προηγηθεί με τον Χίλτον στο 12ο λεπτό, με το τέρμα της νίκης να έρχεται στο 84’ από πέναλτι του Γουάλας.

Η Νταμπάρτον επικράτησε 2-1 εντός έδρας της Στέρλινγκ Άλμπιον στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι, αποκτώντας ένα μικρό προβάδισμα σχετικά με την πρόκριση στον τελικό της διαδικασίας των play off.

Αυτή ήταν η πρώτη της νίκη έπειτα από την ήττα στο προηγούμενο παιχνίδι, η οποία βέβαια είναι η μία και μοναδική στους εννιά τελευταίους αγώνες της, έχοντας και πέντε νίκες σε αυτό το διάστημα. Αλλά ήρθε και στο πιο πρόσφατο παιχνίδι που έπαιξε μακριά από το γήπεδο της.