*5η αγωνιστική

*Σε φιλικό στις 8/3: Φρέντρικσταντ – Σάντεφιορντ 2-0

*3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με διπλό στο πρώτο ημίχρονο

*3/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με N/G και Under 2,5

*Μόλις μία νίκη έχει η Φρέντρικσταντ στα οκτώ τελευταία παιχνίδια της με αντίπαλο την Σάντεφιορντ (1-2-5).

ΦΡΕΝΤΡΙΚΣΤΑΝΤ

Προηγούμενο ματς: Κέρδισε με 2-5 την Έικ εκτός έδρας, για τον δεύτερο γύρο του κυπέλλου. Προηγήθηκε με αυτογκόλ στο 22′, ισοφαρίστηκε στο 27′, αλλά πήγε στην ανάπαυλα με προβάδισμα (41′). Με την εκκίνηση της επανάληψης, η αντίπαλος ισοφάρισε εκ νέου (52′), αλλά κάπου εκεί σοβαρεύτηκε και ανέβασε την απόδοσή της, πετυχαίνοντας τρία γκολ (58′, 78′, 85′).

Υπάρχει καλό κλίμα στις τάξεις της από την αρχή της σεζόν, πράγμα λογικό αφού επέστρεψε στην μεγάλη κατηγορία για πρώτη φορά μετά το 2012. Στα πρώτα παιχνίδια, δείχνει πως ήρθε για να μείνει. Την προηγούμενη αγωνιστική, πανηγύρισε παλικαρίσιο βαθμό στην έδρα της Βίκινγκ (1-1), εκμεταλλευόμενη το καλό της ξεκίνημα και το γρήγορο γκολ που πέτυχε στην αναμέτρηση. Ισοφαρίστηκε λίγο μετά, αλλά μπόρεσε να κρατήσει τον βαθμό μέχρι τέλους.

Μεσοβδόμαδα, τα βρήκε σκούρα για ένα ημίχρονο απέναντι στην Έικ (Γ’), αλλά στην επανάληψη φόρτσαρε και πήρε εν τέλει μια άνετη πρόκριση στον τρίτο γύρο του κυπέλλου. Τραυματίστηκε και θα λείψει ο φορ Τραορέ, πάντα εκτός ο μέσος Μπιάρταλιντ.

Φρέντρικσταντ Στατιστικά

*4/5 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με διπλό στο πρώτο ημίχρονο

*3/4 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Over 2,5

ΣΑΝΤΕΦΙΟΡΝΤ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με 0-1 από την Λίλεστρομ εντός έδρας την προηγούμενη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Το γκολ που καθόρισε το ματς σημείωσε ο Όλσεν στο 61′.

Έχοντας αποκλειστεί από ομάδα χαμηλότερης κατηγορίας στον πρώτο γύρο του κυπέλλου, η Σάντεφιορντ είναι από τις πιο ξεκούραστες ομάδες της κατηγορίας, μιας και δεν είχε υποχρεώσεις μεσοβδόμαδα. Προέρχεται από την εντός έδρας ήττα απέναντι στην Λίλεστρομ, σε ένα παιχνίδι που ήταν σε γενικές γραμμές ανώτερη από την αντίπαλό της, αλλά εμφάνισε ζήτημα ευστοχίας για δεύτερο ματς μετά από εκείνο της πρεμιέρας κόντρα στην Ρόζενμποργκ.

Παραμένει χωρίς νίκη στην σεζόν (0-1-2), θέλει να ανοίξει λογαριασμό σήμερα στην αφιλόξενη έδρα της Φρέντρικσταντ. Τέθηκε νοκ άουτ ο αμυντικός Φαν ντερ Σπα, πάντα εκτός οι Λόφτεσνες – Μπιούρνε και Μέλχιορ.