12η αγωνιστική

*Αήττητη η Μπράγκε στα έξι τελευταία εντός της με αντίπαλο τη Λαντσκρόνα, μετρώντας πέντε νίκες και μια ισοπαλία.

*Goal/Goal τα 7/8 τελευταία Μπράγκε – Λαντσκρόνα.

ΜΠΡΑΓΚΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από την Τρέλεμποργκ, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα με πέναλτι στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου.

Την ήττα υπέστη και πάλι η Μπράγκε, μετά και τη νίκη επί της Έστερσουντ (2-1 εντός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Κλέμπερ Σάρενπαα φιλοξενήθηκε από την Τρέλεμποργκ, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-0. Είχε περισσότερο το μυαλό στα μετόπισθεν και παρότι έδειξε να λειτουργεί σωστά, έκανε πέναλτι στο φινάλε του ημιχρόνου και βρέθηκε πίσω στο σκορ. Πήρε περισσότερα ρίσκα στην πορεία, δημιούργησε ευκαιρίες, αλλά δεν άλλαξε την κατάσταση.

Μετά και από αυτό το αρνητικό αποτέλεσμα, βρίσκεται στο δεύτερο μισό στη βαθμολογία Β Σουηδίας και στο +1 από την επικίνδυνη ζώνη. Παρέμεινε αήττητη στα τέσσερα πιο πρόσφατα εντός της (3-1-0). Εξέτισε την τιμωρία του ο Πόντους Ρέντιν, ενώ ερχόμενος από τραυματισμό, ο Εμίλ Τοτ Βίκστρεμ δίνεται ως αμφίβολος. Σίγουρα εκτός ο Αντίλ Τιτί.

Μπράγκε Στατιστικά

*Goal/Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*2-3 Goals τα τρία τελευταία εντός παιχνίδια της.

ΛΑΝΤΣΚΡΟΝΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-1 επί της Έργκριτε, για το πρωτάθλημα. Το τέρμα του Έντβαρντσον στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, διαμόρφωσε και το τελικό αποτέλεσμα.

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Λαντσκρόνα, μετά από δυο αναμετρήσεις, στις οποίες και είχε από μια ισοπαλία και ήττα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μπίλι Μάγκνουσον φιλοξενήθηκε από την Έργκριτε, από την έδρα της οποίας πέρασε με 0-1. Είχε περισσότερο παθητικό ρόλο και περιόρισε σημαντικά την αντίπαλο της, χωρίς να κινδυνεύσει ιδιαίτερα. Αντιθέτως, χτυπούσε κυρίως με αντεπιθέσεις, “κλέβοντας” το τρίποντο στο φινάλε.

Κάπως έτσι, βρίσκεται στην έκτη θέση της κατάταξης και στο -3 από την πρώτη τετράδα. Πανηγύρισε μόλις ένα διπλό στις πέντε φετινές της εξόδους (1-1-5), στις οποίες σκόραρε μόλις δυο φορές. Εκτός μάχης από το σημερινό Μπράγκε – Λαντσκρόνα είναι μόνο οι τραυματίες Φίλιπ Άντερσον και Άλεκ Μπραντ Έρλαντσον.