* 18η αγωνιστική

* Goal/Goal τα 10/12 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Στον 1ο γύρο (21/04): Ζαλγκίρις – Τζιούγκας 3-1

ΤΖΙΟΥΓΚΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (3-3) με την Σιαουλιάι. Ο Καζλάουσκας (16’) άνοιξε το σκορ για την Σιαουλιάι, αλλά οι Κουμπιλίνσκας (29’, 45+4’) και Ανκουντίνοβας (42’) γύρισαν το ματς για την Τζιούγκας. Ο Ικαούνιεκς (53’, 86’) ισοφάρισε για την Σιαουλιάι, ενω στο 73’ έμεινε με 10 παίκτες.

Συναρπαστικό το σαββατιάτικο παιχνίδι, με το οποίο συμπλήρωσε “καρέ” αγώνων δίχως νίκη (0-2-2) στο πρωτάθλημα η Τζιούγκας. Διατηρήθηκε όμως εντός ευρωπαϊκών θέσεων που είναι και ο μεγάλος στόχος του συλλόγου.

Η Σιαουλιάι προηγήθηκε στην πρώτη ευκαιρία του ματς, με αρωγό την τύχη σε εξοστρακισμένο σουτ και είχε δοκάρι σε φάουλ λίγο αργότερα. Εντυπωσιακό το κλείσιμο του ημιχρόνου από την Τζιούγκας, σκόραρε δις σε μεταβάσεις, ενώ ενδιάμεσα βρήκε δίχτυα με κεφαλιά σε κόρνερ.

Με τον ίδιο τρόπο μείωσαν σε 2-3 οι γηπεδούχοι και παρότι η Τζιούγκας κέρδισε αποβολή σε μία από τις πολλές της μεταβάσεις δεν κατάφερε να υπερασπιστεί το προβάδισμα με παίκτη παραπάνω. Στις καθυστερήσεις είχε διπλή μεγάλη φάση για τέταρτο γκολ.

ΤΖΙΟΥΓΚΑΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 6/8 τελευταία παιχνίδια της

* Under 2.5 τα 6/8 τελευταία εντός για το πρωτάθλημα

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Πανεβέζις. Ο Γκολουμπίτσκας (19’) άνοιξε το σκορ, ο Μποπέσκου (90+2’) έκανε το 2-0 και ο Μπόσαντσιτς (90+5’) μείωσε για την Πανεβέζις.

Ασταμάτητη η Ζαλγκίρις, στην επιστροφή της από τη διακοπή του πρωταθλήματος έφτασε τις τέσσερις διαδοχικές νίκες στο πρωτάθλημα για να διατηρήσει το +8 από τους διώκτες της κορυφής!

Έχασε δύο τεράστιες ευκαιρίες στο πρώτο 10λεπτο, θέμα χρόνου έμοιαζε το προβάδισμά της, τελικά το πήρε με γρήγορη πλαγιοκόπηση. Παρέμεινε αφεντικό του αγώνα μέχρι την ανάπαυλα, δίχως την ίδια συχνότητα ευκαιριών.

Στο δεύτερο μέρος έδωσε χώρο στους φιλοξενούμενους, απειλήθηκε σε δύο περιπτώσεις, όμως ήταν πολύ επικίνδυνη στις μεταβάσεις, έχασε τετ α τετ πριν τελικά βρει το δεύτερο γκολ που την εξασφάλισε.