*20η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Βενέτσια – Τζένοα 1-2

*Η Τζένοα παραμένει αήττητη στα οχτώ τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια (4-4-0).

ΤΖΕΝΟΑ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (1-0) από τη Ρόμα. Το μοναδικό γκολ πέτυχε ο Ντιμπάλα στο 64′.

Τον τίτλο του αουτσάιντερ επιβεβαίωσε πριν από λίγα 24ωρα η Τζένοα στο “Olimpico”, γνωρίζοντας την ήττα με 1-0 από τη Ρόμα και, παράλληλα, τον αποκλεισμό από τους “16” του Κυπέλλου Ιταλίας. Δέχτηκε συνολικά 25 ευκαιρίες (πέντε στην εστία), την ώρα που οι γηπεδούχοι είχαν και δοκάρι. Δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά και, πλέον, στρέφει το ενδιαφέρον της στη Σέριε Β.

Πριν τη χειμερινή διακοπή “έτρεξε” ένα αήττητο σερί τεσσάρων αγωνιστικών (3-1-0), στις τρεις από τις οποίες κράτησε το μηδέν. Οι “γκριφόνι” βρίσκονται στο -3 από τη 2η θέση και τη Ρετζίνα (σ.σ. έχει παιχνίδι περισσότερο), στις δύο τελευταίες αγωνιστικές τους στο “Luigi Ferraris” πανηγύρισαν ισάριθμες νίκες επί των Σουντιρόλ (2-0) και Φροζινόνε (1-0). Αμφίβολη κρίνεται η συμμετοχή του Κόντα στην ενδεκάδα, καθώς εμπλέκεται σε μεταγραφικά σενάρια.

ΤΖΕΝΟΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Under 2,5 στα 7/8 τελευταία παιχνίδια της.

*NG στα 6/7 τελευταία παιχνίδια της.

ΒΕΝΕΤΣΙΑ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (2-2 εντός) με την Πάρμα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με ντοπιέτα Βάσκες (45′ πεν., 50′). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσαν Πογιανπάλο (70′) και Πιερίνι (82′).

Έβγαλε αντίδραση μετά τα δύο γκολ που δέχτηκε μέχρι το 50′, ανέβασε ρυθμούς στο δεύτερο ημίχρονο και ισοφάρισε οχτώ λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90′. Καλύτερη από το τίποτα ισοπαλία για την Βενέτσια με αντίπαλο την Πάρμα στο “Pierluigi Penzo”, διατηρείται στην επικίνδυνη ζώνη και το -3 από τις Μπενεβέντο (15η) και ΣΠΑΛ (14η).

Τα “φτερωτά λιοντάρια” έχουν συγκεντρώσει 12 από τους 20 συνολικά βαθμούς μακριά από την έδρα τους (3-3-3/ 12-11 διαφορά γκολ). Αγνοούν τη νίκη σε τέσσερις επισκέψεις τους στην έδρα της Τζένοα (0-2-2), στις τρεις από τις οποίες δεν σκόραραν. Αποκτήθηκε από την Ουντινέζε ο Γιάγιαλο (ΜΕ) και δεν αποκλείεται να χρησιμοποιηθεί. Εξέτισε την ποινή του ο Βισνιέφσκι.