*10η αγωνιστική.

*Αήττητος ο Άρης στα τελευταία έξι ματς κόντρα στον Ατρόμητο ανεξαρτήτως έδρας (4-2-0).

*Έρχονται από 7/10 μεταξύ τους Over 2.5 ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Ο Ατρόμητος δέχτηκε γκολ στα τελευταία 15 εκτός έδρας ματς σε επίπεδο πρωταθλήματος (σε συνέχεια από πέρυσι).

Δείτε τα Προγνωστικά Super League

ΑΡΗΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 2-0 επί του ΠΑΣ Γιάννινα. Το 1-0 ο Σουλεϊμάνοφ στο 55’, το 2-0 έκανε ο Σαμόρα στο 75’. Με δέκα παίκτες απ’ το 61’ ο ΠΑΣ Γιάννινα, που ήταν παντελώς ακίνδυνος.

Πήρε αυτό που ήθελε χωρίς να κάνει τρομερή εμφάνιση την περασμένη εβδομάδα κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα, ήταν σταθερός ανασταλτικά και αποτελεσματικός στην επίθεση. Είχε προβλήματα στο πρώτο ημίχρονο, δεν έβγαλε συνεργασίες και δε βρήκε ποτέ ρυθμό, παράλληλα δεν απειλήθηκε. Οι Θεσσαλονικείς σκόραραν στην πρώτη σοβαρή φάση που έβγαλαν στο 55’, έξι λεπτά αργότερα ο ΠΑΣ Γιάννινα έμεινε με δέκα παίκτες και όλα τελείωσαν. Το 2-0 στο 75’ έδωσε φινάλε στο ματς, οι Ηπειρώτες έδειξαν ότι δεν έχουν ποιότητα και πολλές επιλογές στο δημιουργικό κομμάτι.

«Στο πρώτο ημίχρονο δεν είχαμε τα στοιχεία που θέλαμε για να διασπάσουμε την άμυνα του αντιπάλου. Δεν είχαμε καλές τοποθετήσεις και γρήγορο ρυθμό. Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν διαφορετικά τα πράγματα. Είχαμε καλές εναλλαγές, σωστές αποφάσεις, βρήκαμε τα γκολ και θα μπορούσαμε να είχαμε πετύχει κι άλλα. Είναι σημαντικοί οι βαθμοί και φυσικά η νίκη για την ψυχολογία των παιδιών», είπε ο κόουτς Μάντζιος.

Δεύτερη σερί νίκη για την ομάδα του, τρίτη στις τελευταίες πέντε αγωνιστικές (3-1-1), έχει μόλις μια ήττα στις τελευταίες εφτά (4-2-1). Ανέβηκε στους 14 πόντους και εντός εξάδας, στο -2 απ’ τον ΠΑΟΚ και στο -1 απ’ τη Λαμία, σήμερα θέλει οπωσδήποτε ακόμη ένα «τρίποντο», ακολουθεί άλλο ένα βατό ματς με τον Βόλο (εκτός έδρας). Πολλά τα προβλήματα, καθώς χτύπησαν και τέθηκαν εκτός οι Οντουμπάτζο και Ματαρίτα, ο πρώτος αποτελεί την πρώτη εναλλακτική λύση και στις θέσεις των στόπερ, με δεδομένο τον σοβαρό τραυματισμό του Βέλεθ.

ΑΡΗΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Έρχεται από 4/6 ΝG σε όλες τις διοργανώσεις.

*Έρχεται από 4/6 Under 2.5 σε όλες τις διοργανώσεις.

Παίξε Νόμιμα στην Winmasters (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) >21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 3-2 επί του Παναιτωλικού. Το 0-1 ο Ντουάρτε στο 21’, ισοφάρισε ο Ρομπάιγ στο 49’, το 2-1 ο ίδιος παίκτης στο 73’. Το 2-2 έκανε ο Λιάβας στο 82’, το τελικό 3-2 ήρθε απ’ τον Βέργο στις καθυστερήσεις. Με δέκα παίκτες τελείωσε το ματς ο Παναιτωλικός.

«Έσπασε το ρόδι» ο Ατρόμητος την περασμένη εβδομάδα, πήρε αυτό που ήθελε κόντρα στον Παναιτωλικό, κέρδισε για πρώτη φορά φέτος. Έμεινε πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, είχε μια-δυο μεγάλες ευκαιρίες. Στο δεύτερο μέρος πίεσε και ισοφάρισε άμεσα, ενώ στο 73’ έκανε την ανατροπή. Το 2-2 του Παναιτωλικού στο 82’ έδειχνε ότι ίσως το ματς πάει για ισοπαλία, ωστόσο στις καθυστερήσεις ο Ατρόμητος πήρε αυτό που δικαιούταν, αφού οι Αγρινιώτες δεν κατάφεραν να καθαρίσουν μια ακόμη φάση στην περιοχή τους.

«Είναι μια πάρα πολύ σημαντική νίκη. Ήμασταν χαμηλά στη βαθμολογία. Είδα θετικά και αρνητικά στοιχεία που πρέπει να βελτιώσουμε. Μας περιμένει σκληρή δουλειά. Ο Ατρόμητος είναι ένα εξαιρετικό κλαμπ. Είναι μια οικογένεια και νιώθω μέλος αυτής», είπε ο νέος κόουτς, Σάσα Ίλιτς, που έκανε ντεμπούτο με νίκη. Πρώτο «τρίποντο» για την ομάδα του στο φετινό πρωτάθλημα, είχαν προηγηθεί τρεις ήττες στις προηγούμενες τέσσερις αγωνιστικές.

Πρέπει να σημειωθεί ότι είχε ιδιαίτερα δύσκολο πρόγραμμα, αφού έχει παίξει ήδη εκτός έδρας με ΑΕΚ, Ολυμπιακό, Παναθηναϊκό και ΠΑΟΚ! Με 6 πόντους ο Ατρόμητος είναι 11ος στη βαθμολογία. Έχει παίξει εκτός έδρας τα 6/9 ματς, μετρά ρεκόρ 0-1-5 σ’ αυτά τα παιχνίδια. Διαθέσιμος ο εξτρέμ Ντιρκς, εκτός ο Βέργος.