*Σε φιλικό στις 24/2: Βίκινγκ – Τρόμσο 1-0

*4/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με Under 2,5

*Απόλυτα ισορροπημένη η πρόσφατη μεταξύ τους προϊστορία (3-3-3).

Δείτε τα Προγνωστικά Νορβηγίας

ΒΙΚΙΝΓΚ

Προηγούμενο ματς: Κέρδισε εύκολα με 0-4 την Τρομσντάλεν εκτός έδρας για το κύπελλο. Άνοιξε το σκορ στο 18′, ανέβασε τέμπο στην επανάληψη και βρήκε στο ρελαντί άλλα τρία γκολ (57′, 70′, 83′).

Δεν αντιμετώπισε κανένα απολύτως πρόβλημα στο εκτός έδρας παιχνίδι με αντίπαλο την Τρομσντάλεν (Γ’) και πήρε άνετα την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου. Πήρε ψυχολογία, καθώς ο τρόπος με τον οποίον έχασε την νίκη στην έδρα της Οντ (3-3) την επηρέασε αρκετά ψυχολογικά. Αρχικά είδε την αντίπαλο να ανατρέπει το σκορ (2-1), στην συνέχεια όμως βρήκε αυτή την ανατροπή με γκολ στις καθυστερήσεις. Ωστόσο, παρότι η αντίπαλος έμεινε μετά το 2-3 με παίκτη λιγότερο, δέχτηκε το γκολ της ισοφάρισης στην τελευταία φάση του αγώνα.

Μέτριο το ξεκίνημά της μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα, όπως αποτυπώνεται και από το ρεκόρ της (1-3-1). Τραυματίστηκε και μάλλον θα λείψει ο Λόκμπεργκ, στα πιτς παραμένουν οι Όστμπο και Μπιόρσχολ.

Βίκινγκ Στατιστικά

*4/5 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με goal/goal

*3/4 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Over 3,5

ΤΡΟΜΣΟ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με 1-0 από την Βαλερένγκα εκτός έδρας για το κύπελλο και αποκλείστηκε από τον θεσμό. Η κανονική διάρκεια έληξε χωρίς τέρματα (0-0), παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι βρήκαν γκολ πρόκρισης στο 100′.

Ούτε ο πιο απαισιόδοξος οπαδός της δεν περίμενε τόσο κακό ξεκίνημα στην σεζόν για την Τρόμσο. Το γεγονός πως δεν κατάφερε να βγει στην Ευρώπη πέρυσι δείχνει να την έχει επηρεάσει, αφού μέχρι στιγμής πραγματοποιεί καταστροφική πορεία. Παραμένει άποντη στο πρωτάθλημα, ενώ στο κύπελλο αποκλείστηκε από ομάδα Β’ κατηγορίας. Ειδικά στο πιο πρόσφατο χρονικά παιχνίδι πρωταθλήματος, η εικόνα της ήταν τραγική και έχασε με κάτω τα χέρια από την Σάρπσμποργκ με 0-3 στην έδρα της.

Το προπονητικό δίδυμο Βικ και Χόλμε καλείται να βρει άμεσα λύσεις και να βγάλει την ομάδα από το αγωνιστικό αδιέξοδο στο οποίο έχει περιέλθει με το «καλημέρα». Σταθερά τραυματίες οι Κοσκέλα και Άαρφλοτ.