7η αγωνιστική

*Τοπικό ντέρμπι.

*Αυτή θα είναι η πρώτη φορά μετά το 2012, που θα αναμετρηθούν και πάλι για το πρωτάθλημα.

*Αήττητη η Γκάις στα πέντε τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Γκέτεμποργκ, έχοντας τρεις νίκες και δυο ισοπαλίες.

ΓΚΑΪΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από τη Τζουργκάρντεν, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα στο 54ο λεπτό.

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για τη Γκάις, μετά και τις δυο νίκες που προηγήθηκαν κόντρα σε Μιάλμπι (2-1 εντός) και Κάλμαρ (2-3 εκτός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Φρέντρικ Χόλμπεργκ φιλοξενήθηκε από τη Τζουργκάρντεν, στην έδρα της οποίας έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-0. Περιορίστηκε περισσότερο σε παθητικό ρόλο και παρότι άντεξε μέχρι την ανάπαυλα, εν τέλει βρέθηκε πίσω με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Ρίσκαρε στην πορεία, δημιούργησε φάσεις, αλλά δεν τις εκμεταλλεύτηκε σωστά.

Αυτή ήταν και η τρίτη της ήττα μετά τις έξι πρώτες στροφές, έχοντας παράλληλα και ισάριθμες νίκες, οπότε και παραμένει στους εννέα βαθμούς. Γνώριμα τα όποια αγωνιστικά προβλήματα αντιμετωπίζει.

Γκάις Στατιστικά

*Over 2.5 τα 6/8 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΓΚΕΤΕΜΠΟΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-3 επί της Μπρομαποϊκάρνα, για το πρωτάθλημα. Βρήκε δίχτυα με τους Σάντος (5′), Σκιέλερουπ (64′) και Γιαλκουγιέ (83′).

Τη νίκη κατάφερε να πανηγυρίσει και πάλι η Τζουργκάρντεν, μετά από δυο παιχνίδια στα οποία και είχε από μια ισοπαλία και ήττα. Στα πλαίσια της προηγούμενης αγωνιστικής, η ομάδα του Γενς Μπέρτελ Άσκου φιλοξενήθηκε από τη Μπρομαποϊκάρνα, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 0-3. Πήρε από νωρίς το προβάδισμα και παρότι γλίτωσε σε κάποιες περιπτώσεις μέχρι την ανάπαυλα, έκτοτε ήταν με διαφορά ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο και “καθάρισε” με ακόμη δυο τέρματα.

Δεύτερη νίκη της στο τρέχων πρωτάθλημα, μετά και από εκείνη που πήρε κόντρα στην Κάλμαρ (0-1 εκτός), οπότε και είναι στους επτά βαθμούς μέχρι στιγμής. Εξέτισε την τιμωρία του ο εξτρέμ Μουκόλι και θα δώσει κανονικά το παρών.