9η αγωνιστική

*Αήττητη η Χάμαρμπι στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος με αντίπαλο τη Μιάλμπι, έχοντας επικρατήσει στα 3/4.

*No Goal τα 7/8 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στο κύπελλο: Χάμαρμπι – Μιάλμπι 1-1

Δείτε τα Προγνωστικά Σουηδίας

ΜΙΑΛΜΠΙ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-3 επί της Χάλμσταντ, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα τριών τερμάτων με τους Στρουντ (7′), Γιόχανσον (14′) και Σταλ (πεν. 37′), δεχόμενη απλά τη μείωση στο 71ο λεπτό.

Αήττητη παρέμεινε για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι η Μιάλμπι. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Άντερς Τόρστενσον φιλοξενήθηκε από τη Χάλμσταντ, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 1-3. Πραγματοποίησε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο και έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων πήρε σαφές προβάδισμα τριών τερμάτων. Κατέβασε ταχύτητα μετά την ανάπαυλα, θέλοντας να κάνει και συντήρηση δυνάμεων, με αποτέλεσμα να δεχθεί τη μείωση.

Δεύτερη νίκη σε αυτό το αήττητο που “τρέχει”, έφτασε τους 14 βαθμούς και μοιράζεται την πέμπτη θέση με την ΑΪΚ, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι σκόραρε και στα οκτώ πρώτα παιχνίδια της σεζόν. Αήττητη μπροστά στο κοινό της, έχοντας από δυο νίκες και ισοπαλίες. Γνώριμα τα όποια αγωνιστικά προβλήματα αντιμετωπίζει.

Μιάλμπι Στατιστικά

*Goal/Goal τα έξι τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΧΑΜΑΡΜΠΙ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-2 επί της Νόρκεπινγκ, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με τον Γκιούλ στο 16ο λεπτό και παρότι δέχθηκε την ισοφάριση στο 33′, βρήκε και δεύτερο τέρμα στο 74′ με τον Λινάρες.

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Χάμαρμπι, μετά και την ήττα με 1-2 από τη Βάρναμο. Για την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Κιμ Χέλμπεργκ δοκιμάστηκε στην έδρα της Νόρκεπινγκ, από την οποία πέρασε με 1-2. Σε γενικές γραμμές το μεταξύ τους ήταν αρκετά ισορροπημένο, ωστόσο η ίδια αποδείχθηκε πιο εύστοχη στην τελική προσπάθεια για να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα, παρότι δέχθηκε προσωρινά την ισοφάριση.

Έφτασε έτσι τις τέσσερις νίκες στο μέχρι τώρα πρωτάθλημα, έχοντας παράλληλα και ισάριθμες ήττες, οπότε και με δώδεκα βαθμούς βρίσκεται στα μέσα της κατάταξης, μαζί με τη Χάλμσταντ. Ηττήθηκε στις 3/4 τελευταίες εξόδους της (1-0-3). Συμπλήρωσε κάρτες ο αμυντικός Σακίλ Πινάς και θα εκτίσει τιμωρία.