*15η αγωνιστική.

*Στον πρώτο γύρο: Παναθηναϊκός – Βόλος 3-0.

*Μόλις μια νίκη πήρε ο Βόλος σε 15 ματς κόντρα στον Παναθηναϊκό ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης, δε σκόραρε στα πέντε τελευταία ματς εναντίον του.

*Έρχονται από 4/5 σερί μεταξύ τους Under 2.5 ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

ΒΟΛΟΣ

Προηγούμενο ματς: Eκτός έδρας επικράτηση 2-1 επί της Λαμίας. Το 0-1 ο Γκαρσία στο 56’, ισοφάρισε ο Καρλίτος στο 71’. Το τελικό 1-2 ήρθε απ’ τον Κόμπα στο 80’ με ωραίο σουτ.

Διανύει το καλύτερο σημείο της χρονιάς, την Κυριακή πήρε τεράστια νίκη εκτός έδρας στη Λαμία, δείγμα ότι πλέον έχει και άλλη ψυχολογία. Λίγα πράγματα στο πρώτο ημίχρονο, καμία εκ των δύο ομάδων δεν έβγαλε μεγάλες φάσεις, το παιχνίδι ήταν κακό. Στο δεύτερο μέρος ο Βόλος είχε δοκάρι και λίγο αργότερα βρήκε το γκολ με τον Γκαρσία, η Λαμία απάντησε με τον Καρλίτος και πίεσε για το 2-1. Αυτό τελικά ήρθε για τους Θεσσαλούς με το πανέμορφο σουτ του Κόμπα στο 80’, από εκεί και έπειτα οι Λαμιώτες έβγαλαν άγχος και νευρικότητα, δεν είχαν καθαρό μυαλό στην τελική ενέργεια.

«Οι παίκτες μου ακολούθησαν το πλάνο και την στρατηγική. Στο ελληνικό πρωτάθλημα είναι δύσκολο να πας εκτός έδρας και να πάρεις βαθμούς, για αυτό και είχαμε προετοιμαστεί πολύ προσεκτικά για το αποψινό ματς. Οι παίκτες ακολούθησαν ακριβώς το πλάνο που είχαμε δουλέψει και για αυτό είμαι περήφανος για αυτούς», είπε ο κόουτς Λόπεθ, ο οποίος έχει αναμορφώσει τους Βολιώτες.

Μαζί του η ομάδα της Μαγνησίας πορεύεται αήττητη σε τέσσερα σερί παιχνίδια πρωταθλήματος (2-2-0), ένα εκ των οποίων κόντρα στον Ολυμπιακό (2-2 εντός). Ανέβηκε στους 14 πόντους ο Βόλος και πλέον είναι 10ος, στο +4 απ’ την τελευταία δυάδα της βαθμολογίας. Επιστρέφει ο Τάχατος (Αμυντικός, 6), εκτός ο δανεικός απ’ τον Παναθηναϊκό, Τρουιγιέ.

ΒΟΛΟΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Δέχτηκε γκολ στα 13/14 ματς πρωταθλήματος.

*Έρχεται από 5/8 Under 2.5 ανεξαρτήτως έδρας στο πρωτάθλημα.

Παίξε Νόμιμα στην Winmasters (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) >21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-2 κόντρα στον Ατρόμητο. Το 0-1 ο Ιωαννίδης στο 38’ με πέναλτι, το 1-1 έκανε ο Έντερ στο 45’ με κοντινή προβολή, έπειτα από λάθος του γκολκίπερ Μπρινιόλι. Το 2-1 ο Βέργος στο 49’, το 3-1 ήρθε στο 64’ απ’ τον Ρομπάιγ, σε φάση που ξανά ο Μπρινιόλι δεν ενήργησε σωστά. Το τελικό 3-2 έκανε ο Ιωαννίδης ξανά με πέναλτι στις καθυστερήσεις.

Βιώνει τη μεγαλύτερη κρίση των τελευταίων ετών, απόρροια της οδυνηρής εκτός έδρας ήττας της Κυριακής κόντρα στον Ατρόμητο. Για ακόμη μια φορά το τελευταίο χρονικό διάστημα ήταν βαρετός στο δημιουργικό κομμάτι, δεν έβγαλε καθαρές φάσεις, δεν είχε ταχύτητα και φαντασία. Προηγήθηκε απ’ το πουθενά με πέναλτι, ισοφαρίστηκε έπειτα από μεγάλο λάθος του γκολκίπερ Μπρινιόλι. Στο δεύτερο μέρος παρουσιάστηκαν ξανά τα γνώριμα φετινά αμυντικά προβλήματα του, δέχτηκε «φτηνό» δεύτερο γκολ και 15 λεπτά αργότερα ήρθε και το 3-1, σε φάση αντεπίθεσης για τον αντίπαλο, με τον Μπρινιόλι να κάνει ξανά λάθος. Μείωσε στο φινάλε με νέο πέναλτι, αλλά ο Παναθηναϊκός δεν άξιζε κάτι απ’ το ματς.

«Είμαστε σε μια περίοδο που κάνουμε ατομικά λάθη και αυτό έχει μεγάλο κόστος. Δεχόμαστε γκολ μετά από τα λάθη, ενώ δεν κινδυνεύουμε πολύ. Αυτός είναι ένας λόγος, κάτι που μας προβληματίζει. Σίγουρα υπάρχουν αρκετά θέματα με τα οποία πρέπει να ασχοληθούμε. Αρκετά λάθη μας φέρνουν πίσω από το αποτέλεσμα. Μας προβληματίζει πάρα πολύ και δεν είναι εύκολο να το εξηγήσεις», είπε ο κόουτς Γιοβάνοβιτς, που παλεύει να βρει τις λύσεις στο ανασταλτικό κομμάτι, εκεί η ομάδα του παρουσιάζεται πολύ πιο ευάλωτη συγκριτικά με πέρυσι.

Ήταν η τέταρτη ήττα στα τελευταία πέντε ματς σ’ όλες τις διοργανώσεις (1-0-4), δεύτερη στα τελευταία τρία για το πρωτάθλημα, δεύτερη διαδοχική εκτός έδρας μετά το 2-0 απ’ τον Άρη. Έμεινε στους 31 πόντους και πλέον είναι ισόβαθμος με ΑΕΚ και Ολυμπιακό, στο -1 απ’ τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ. Επιστρέφουν οι Μλαντένοβιτς (Αμυντικός, 12, 1) και Αϊτόρ (Μέσος, 6,2), νέα προβλήματα οι Βαγιαννίδης και Χουάνκαρ, ξανά εκτός οι Τσέριν, Τζούρισιτς και Βέρμπιτς, σταθερές οι υπόλοιπες απουσίες. Πάει για πάγκο ο ντεφορμέ Μπρινιόλι, θέση βασικού παίρνει ο Λοντίγκιν, μάλλον για σειρά αγώνων.