ΒΟΛΟΣ ΝΠΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Προγνωστικά

*Ρεβάνς για τη φάση των “16” του Κυπέλλου Ελλάδας. Δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και, αν χρειαστεί, πέναλτι. Η ομάδα που θα προκριθεί θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ.

*Στην πρώτη αναμέτρηση: Παναθηναϊκός – Βόλος 3-0

*Στο πρωτάθλημα: Βόλος – Παναθηναϊκός 1-5

*Over 2,5 στα 5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΒΟΛΟΣ (Α’)

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (4-0) από τον Ολυμπιακό. Τα γκολ πέτυχαν Πεπ Μπιέλ (7′ πεν.), Χουάνγκ Ιν-Μπέομ (22′), Μπακαμπού (45′) και Ελ-Αραμπί (75′).

Την απογοητευτική πορεία του από τα μέσα Νοεμβρίου συνέχισε ο Βόλος και κόντρα στον Ολυμπιακό, από τον οποίο γνώρισε βαρύτατη ήττα με 4-0 στο Πανθεσσαλικό Στάδιο. Δέχτηκε ισχυρή πίεση την ώρα που οι φιλοξενούμενοι είχαν και δοκάρι στο 60′, παράλληλα δημιούργησε μόλις δύο ευκαιρίες στην αντίπαλη εστία. Το εν λόγω αποτέλεσμα σε συνδυασμό με τη νίκη του Άρη επί του Αστέρα Τρίπολης ανάγκασαν τον Βόλο να υποχωρήσει στην 6η θέση της Σούπερ Λιγκ (+4 από Ατρόμητο).

Αγνοεί το “τρίποντο” σε έξι αναμετρήσεις (0-2-4) στις οποίες δεν κατάφερε να “ματώσει” τα αντίπαλα δίχτυα (σ.σ. δέχτηκε 14 γκολ). Λίγες ώρες μετά το τέλος της αναμέτρησης με τον Ολυμπιακό ο αρχηγός Μπαριέντος προχώρησε σε καταγγελία για απόπειρα δωροδοκίας, με σκοπό να αποβληθεί σε αυτή. Ο εισαγγελέας διέταξε προκαταρκτική εξέταση για την εν λόγω υπόθεση, την ώρα που ο Νόκερτ βρίσκεται προ των πυλών της εξόδου από τον Βόλο. Μεταξύ των απόντων για τη σημερινή αναμέτρηση βρίσκονται οι Τσοκάνης και Λούνα. Την Δευτέρα (16/1) ο Βόλος φιλοξενείται από τον Ιωνικό.

ΒΟΛΟΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Δεν σκόραρε στα έξι τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2,5 στα 7/9 τελευταία παιχνίδια της.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Α’)

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (1-0) από την ΑΕΚ. Το μοναδικό γκολ σημείωσε ο Πινέδα στο 68′. Σε πέναλτι αστόχησε ο Λιβάι Γκαρσία για τους γηπεδούχους στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Δεκαέξι αγωνιστικές κράτησε το αήττητο σερί του Παναθηναϊκού (13-3-0) στη Σούπερ Λιγκ… Το συγκρότημα του Γιοβάνοβιτς επέστρεψε με άδεια χέρια από την “OPAP Arena” γνωρίζοντας την ήττα με 1-0 από την ΑΕΚ στο μεταξύ τους ντέρμπι, παρόλα αυτά παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας (σ.σ. +4 από ΑΕΚ, +7 από ΠΑΟΚ και Ολυμπιακό). Κακό από άποψη θεάματος, οι ευκαιρίες που δημιουργήθηκαν ήταν λιγοστές με κορυφαία το δοκάρι του Ιωάννιδη στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ως τυπική διαδικασία μπορεί να χαρακτηριστεί η σημερινή ρεβάνς για τους “πράσινους” στο Πανθεσσαλικό Στάδιο, αν αναλογιστούμε πως στην πρώτη αναμέτρηση με τον Βόλο επικράτησαν άνετα με 3-0. Εκτός αποστολής τέθηκαν οι τραυματίες Μάγκνουσον και Χουάνκαρ, όπως και ο Καμπετσής. Διαθέσιμοι οι νεαροί Κρυπαράκος και Συμεωνίδης.