* Αήττητη η Μπράιτον στα 4 τελευταία μεταξύ τους (2-2-0), αήττητη και στα 3 τελευταία του Άνφιλντ (1-2-0).

* Στον 1ο γύρο (08/10): Μπράιτον – Λίβερπουλ 2-2

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (4-3 στην παράταση) από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Ο ΜακΤόμινεϊ (10’) άνοιξε το σκορ για τη Γιουνάιτεντ, αλλά οι ΜακΆλιστερ (44’), Σαλάχ (45+2’) γύρισαν προσωρινά το ματς για τη Λίβερπουλ. Ο Άντονι (87’) έστειλε το ματς στην παράταση, ο Έλιοτ (105’) έκανε το 2-3 και οι Ράσφορντ (112’), Ντιαλό (120+1’) διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.

Το ονειρικό σενάριο του quadruple στο “αντίο” του Κλοπ χάθηκε πριν τη διακοπή των εθνικών ομάδων. “Αυτοκτονικός” ο αποκλεισμός των “κόκκινων” από το FA Cup, σε ένα από τα πιο συναρπαστικά παιχνίδια στην ιστορία του θεσμού.

Ράθυμο το μπάσιμό τους στο Old Trafford, το πλήρωσαν με το γρήγορο γκολ της Γιουνάιτεντ, αλλά όσο περνούσαν τα λεπτά ισορρόπησαν την κατάσταση και στο κλείσιμο του ημιχρονου γύρισαν τούμπα το ματς. Απόλυτο αφεντικό η Λίβερπουλ στο δεύτερο ημίχρονο, με εύκολη κυκλοφορία, έκοψε στα δύο τους γηπεδούχους, αλλά δεν φρόντισε να τους “σκοτώσει” στις πολλές ευκαιρίες που δημιούργησε και στις ακόμη περισσότερες προϋποθέσεις μεταβάσεων.

Το πλήρωσε με την ισοφάριση αργά και λίγο έλειψε να δεχθει και τρίτο γκολ στις καθυστερήσεις. Ούτε το τυχερό προβάδισμα του Έλιοτ στην παράταση κατάφερε να διαχειριστεί σωστά, από λάθος στο build up έγινε το 3-3 και σε αδικαιολόγητη αντεπίθεση ολοκληρώθηκε η επική ανατροπή της Γιουνάιτεντ.

Όσον αφορά την Πρέμιερ Λιγκ, με το άδικο (και διαιτητικά) 1-1 της 10ης Μαρτίου απέναντι στην Σίτι έφτασε τα 26 παιχνίδια δίχως ήττα στο Άνφιλντ (20-6-0), από τον Οκτώβριο του 2022!

Έτοιμος για 11αδα στο πρωτάθλημα μετά από 1.5 μήνα ο Σαλάχ, ο οποίος σημειώνει γκολ ή ασίστ ανά 76 λεπτά στη φετινή Πρέμιερ (#1 επίδοση). Χρειάζεται μία ακόμη ασίστ για να γίνει ο 1ος παίκτης στην ιστορία της λίγκας με double-double σε γκολ & ασίστ για 3η διαδοχική σεζόν!

Στα αγωνιστικά νέα, ο Κονατέ (στόπερ) επιστρέφει μετά από απουσία τριών αγώνων, πλησιάζει στην επιστροφή του και ο Τζόουνς (μέσος), λογίζεται αμφίβολος, όπως και ο Ρόμπερτσον (αρ. μπακ) που τραυματίστηκε με την Εθνική Σκωτίας.

Έτοιμος ο Νούνιες (φορ) που δεν ταξίδεψε για τα φιλικά της Ουρουγουάης, από βδομάδα θα ξεκινήσουν προπονήσεις οι Άλισον (κίπερ), Αλεξάντερ-Άρνολντ (δεξί μπακ), Ζότα (φορ/εξτρέμ). Σταθερά εκτός δράσης οι Μάτιπ (στοπερ), Τιάγκο (μέσος), Μπαΐτσετιτς (μέσος), Ντόακ (εξτρέμ).

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως διοργάνωσης

* Goal/Goal τα 6 τελευταία εντός έδρας για την Πρέμιερ Λιγκ

ΜΠΡΑΪΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Ρόμα. Ο Γουέλμπεκ πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 37ο λεπτό.

Βάλσαμο η διακοπή για τους καταπονημένους από τους τραυματισμούς και το φορτωμένο καλεντάρι “γλάρους”, επιστρέφουν για την τελική ευθεία της σεζόν με το μυαλό μόνο στην ανανέωση του ευρωπαϊκού εισιτηρίου, απαλλαγμένοι από άλλες διοργανώσεις.

Τελευταίο τους δείγμα η νίκη γοήτρου απέναντι στους Ρωμαίους, στο “αντίο” του παρθενικού τους ταξιδιού στις διοργανώσεις της UEFA, με την οποία έφτασαν 14 ματς αήττητοι στο AMEX (8-6-0).

Ο μοιραίος του Ολίμπικο Γουέλμπεκ πέτυχε με απίθανο πλασέ το μοναδικό γκολ, στην πρώτη ευκαιρία της Μπράιτον. Κυριάρχησε εδαφικά στο δεύτερο μέρος, αλλά ο Αντινγκρά απέτυχε σε κεφαλιά εξ επαφής για να βάλει “φωτιά” στο ζευγάρι.

Όσον αφορά την Πρέμιερ Λιγκ, τέσσερις μέρες νωρίτερα, επικράτησε με το ίδιο σκορ της Φόρεστ στη νότια ακτή για να διατηρηθεί σε απόσταση βολής από την 7η θέση που οδηγεί (υπό προϋποθέσεις) στο Conference League.

Στα τελευταία ταξίδια της σε έδρες ομάδων από το 1ο μισό του βαθμολογικού πίνακα όμως αποτυγχάνει, με τον Ντε Τζέρμπι έχει ρεκόρ 1-2-8 σε τέτοιες περιστάσεις.

12 γκολ έχουν πετύχει οι αλλαγές του Ιταλού τεχνικού στη φετινή Πρέμιερ, τα περισσότερα από κάθε άλλη ομάδα. #1 στην λίγκα και ο Γκρος με τις 10 ασίστ του.

Στα αγωνιστικά νέα, αντί να βελτιωθεί η κατάσταση στη διακοπή, μεγάλωσαν τα προβλήματα για τον Ιταλό τεχνικός. Ουδείς εκ των ήδη τραυματιών Μίλνερ (μέσος), Χίνσελγουντ (μπακ/χαφ), Μαρτς (εξτρέμ), Μιτόμα (εξτρέμ), Πέδρο (φορ) επιστρέφει. Επιπλέον, ο Ενσίσο (μέσος) απέκτησε μυϊκό πρόβλημα κι ο Γκίλμουρ (μέσος) χτύπησε με την Εθνική Σκωτίας, αμφότεροι είναι αμφίβολοι με λίγες πιθανότητες συμμετοχής.