*14η αγωνιστική

*Στον Α’ γύρο: Ριντ – Στουρμ Γκρατς 1-1

*5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με goal/goal

*Αήττητο τριών αγώνων μετρά η Ριντ απέναντι στην Στουρμ Γκρατς (0-2-1). Πριν από αυτό, η σημερινή γηπεδούχος έτρεχε σερί έξι σερί νικών απέναντι στην Ριντ.

Δείτε τα Προγνωστικά Αυστρίας

ΣΤΟΥΡΜ ΓΚΡΑΤΣ

Προηγούμενο ματς: Τεράστια νίκη με 1-0 απέναντι στην Φέγενορντ εντός έδρας για την πέμπτη αγωνιστική των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ. Ματς λεπτομερειών απέναντι στους Ολλανδούς, στο οποίο κυριάρχησε η τακτική και το πάθος. Στάθηκε εξαιρετικά τυχερή στο πρώτο μέρος, αφού δέχτηκε καταιγισμό από φάσεις χωρίς να δεχτεί κάποιο γκολ. Ισορρόπησε την κατάσταση στην επανάληψη, προσπάθησε να βγει μπροστά και να απειλήσει, και κατάφερε να βρει το χρυσό γκολ της νίκης στις καθυστερήσεις.

Νίκη πρόκρισης για τους Αυστριακούς, που παρά το γεγονός ότι λίγοι τους υπολόγιζαν στην κλήρωση, είναι με το ενάμιση πόδι στην επόμενη φάση του Γιουρόπα Λιγκ. Θέλει απλώς έναν βαθμό στην έδρα της Μίντιλαντ την ερχόμενη Πέμπτη για να βγει σίγουρα δεύτερη, ενώ με καλύτερο αποτέλεσμα από την Λάτσιο, θα περάσει απευθείας στους «16» της διοργάνωσης!

Στα εγχώρια, συνεχίζει σταθερά στο κυνήγι της Σάλτσμπουργκ και μετά την χθεσινή νίκη της τελευταίας, βρίσκεται προσωρινά στο -5. Παρά το ντελίριο που έχει προκληθεί από τα ευρωπαϊκά της κατορθώματα, δεν παραμελεί το πρωτάθλημα, το οποίο και σκοπεύει να κυνηγήσει μέχρι τέλους. Είναι ένα ζήτημα η κούραση, είναι από τις ομάδες που περιμένουν την διακοπή.

Στουρμ Γκρατς Στατιστικά

*3/4 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με 0-1 γκολ

*3/4 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Χ στο πρώτο ημίχρονο

ΡΙΝΤ

Προηγούμενο ματς: Σε ένα ματς που θα ξεχαστεί αρκετά γρήγορα, έμεινε στο 0-0 απέναντι στην νεοφώτιστη Αούστρια Λουστενάου εκτός έδρας την περασμένη αγωνιστική. Κακή εμφάνιση από την Ριντ, που δεν άξιζε κάτι περισσότερο από το παιχνίδι. Κινδύνεψε σε αρκετές περιπτώσεις στο πρώτο ημίχρονο αλλά δεν το πλήρωσε, πιο ισορροπημένο στην επανάληψη, με την ίδια πάντως να παίρνει κάτω από την βάση στο δημιουργικό κομμάτι.

Μπορεί να τερμάτισε το σερί των τριών συνεχόμενων νικών, συνεχίζει αυτό του αήττητου τεσσάρων αγώνων (3-1-0), το οποίο την έχει απομακρύνει από την τελευταία θέση του πίνακα. Παραμένει πάντως αρκετά χαμηλά και το ζητούμενο είναι να αποσπαστεί όσο γίνεται περισσότερο από τον πυθμένα της βαθμολογίας, μέχρι και την διακοπή πριν το Μουντιάλ.

Είναι σίγουρα δύσκολο τεστ το σημερινό, αλλά τα δύο εναπομείναντα παιχνίδια του 2022 είναι με ομάδες στα κυβικά της. Πάντα εκτός με θέματα τραυματισμών οι μέσοι Τόσιτς (1/0) και Ζιγκλ (9/0).