1η Αγωνιστική

* Under 2.5 τα 5/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια

* Η Τίγκρε μετρά τρεις σερί νίκες επί της Σεντράλ

ΤΙΓΚΡΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (1-2) επί της Εστουδιάντες. Ο Ρετέγκι έκανε το 0-1 στο 42ο λεπτό, ο Μποσέλι ισοφάρισε για την Εστουδιάντες στο 58’ και στο 74’ σκόραρε ξανά ο Ρετέγκι για τη νίκη της Τίγκρε.

Με διπλό που δείχνει ότι θα πρωταγωνιστήσει και τη φετινή σεζόν ξεκίνησε το 2023 η Τίγκρε, ιδιαιτέρως αποτελεσματική στη Λα Πλάτα το Σάββατο με το βασικό της φορ να συνεχίζει από κει που είχε μείνει.

Η Τίγκρε απείλησε πρώτη, αλλά η Εστουδιάντες πατούσε καλύτερα στο πρώτο μέρος, είχε δοκάρι στο 0-0, το οποίο “έσπασε” με άψογη επιθετική μετάβαση της “ματαδόρ”, από αυτές που συνήθιζε το 2022 και υπέροχο τελείωμα του περσινού αρχισκόρερ της λίγκας. Ο αειθαλής Μποσέλι ολοκλήρωσε σωστά σωστά δομημένη επίθεση της Εστουδιάντες για την ισοφάριση, απείλησαν για την ανατροπή οι γηπεδούχοι, αλλά ο Ρετέγκι πλήγωσε ξανά την “πρώην” του.

ΤΙΓΚΡΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 7/8 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 4/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

ΡΟΣΑΡΙΟ ΣΕΝΤΡΑΛ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Αρχεντίνος Τζούνιορς. Ο Κάντια στο 19ο λεπτό πέτυχε το καθοριστικό γκολ.

Απόλυτα κυνική στην πρεμιέρα του 2023 η Σεντράλ, στο ντεμπούτο του κόουτς Ρούσο στον πάγκο της, έκατσε πάνω στο γρήγορο προβάδισμά της και δικαιώθηκε, έστω και με δόση τύχης.

Στο transition μετά από κλέψιμο ψηλά και ωραία κεφαλιά του φορ της προηγήθηκε και στο υπόλοιπο του αγώνα περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο (24% κατοχή!). Γλίτωσε την ισοφάριση για εκατοστά μέσω VAR, χρειάστηκε και μεγάλες επεμβάσεις του κίπερ Σέρβιο, ο οποιος ήταν ο κορυφαίος του αγώνα, για να κρατήσει το μηδέν.

Επέστρεψαν στις προπονήσεις της ομάδας και θα μπήκαν στην αποστολή για το σημερινό παιχνίδι τρεις διεθνείς με την Under-20 της Αργεντινής που ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους.