* 12η αγωνιστική

* Under 2.5 τα 5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

* Στο Κόπα ντε λα Λίγκα (04/04): Τίγκρε – Ροσάριο 2-0

ΤΙΓΚΡΕ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (3-3) με την Ράσινγκ. Ο Κοπέτι (9’) άνοιξε το σκορ για την Ράσινγκ, ο Μιράντα έκανε το 2-0 στο 28’. Ο Ρετέγκι μείωσε με πέναλτι στο 33’, ο Ρόχας έκανε το 3-1 στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Ο Πρότι μείωσε στο 62’ και ο Ρετέγκι ισοφάρισε στο 88’.

Έδωσε συνέχεια στα πληθωρικά παιχνίδια η “ματαδόρ”, σκόραρε για τρίτη φορά 3 γκολ μέσα σε μία εβδομάδα και πήρε ανέλπιστο βαθμό στην Αβεγιανέδα, με τον τρόπο που εξελίχθηκε το ματς.

Έπαιξε δίχως φόβο στην έδρα της Ράσινγκ και το πλήρωσε με δύο γκολ στο transition, μείωσε από το πουθενά, χάρη σε ένα πέναλτι δώρο του αμυνόμενου, ο οποίος γλίστρησε στη γωνίας της περιοχής. Όταν οι γηπεδούχοι έκαναν το 3-1 με φάουλ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου όλα έδειχναν χαμένα, αλλά μία απίθανη γκάφα του αντίπαλου κίπερ της χάρισε το δεύτερο γκολ και βρήκε την ισοφάριση από κόρνερ. Γλίτωσε το τέταρτο γκολ στο φινάλε με εξ επαφής απόκρουση Ρόφο.

Προηγήθηκε ίδιο σενάριο και ίδιο σκορ στο ματς Κυπέλλου με την Ντεπορτίβο Μάδριν (Β’ κατηγορία), επέστρεψε από το 1-3 σε 3-3, αλλά αποκλείστηκε στα πέναλτι.

Στο τελευταίο εντός έκανε την καλύτερή της εμφάνιση για την LPF, επικρατώντας πειστικά της Πλατένσε (3-0), στόχος του συλλόγου μία θέση στο επόμενο Κόπα Σουνταμερικάνα.

Ετοιμάζεται γιορτινή ατμόσφαιρα στο γήπεδο για την συμπλήρωση 120 ετών από την ίδρυση του συλλόγου!

ΤΙΓΚΡΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 3/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΡΟΣΑΡΙΟ ΣΕΝΤΡΑΛ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Ισοπαλία (1-1) με την Κίλμες και αποκλεισμό από το Κύπελλο στα πέναλτι. Η Κίλμες προηγήθηκε στο 43’ με τον Γκονσάλες, η Σεντράλ ισοφάρισε με πέναλτι του κίπερ Σέρβιο στο 87’.

Το καλό κλίμα που δημιουργήθηκε στην Σεντράλ μετά τη νίκη στο clasico της πόλης και το πειστικό διπλό στο Σαραντί, στράβωσε μέσα σε τρεις ημέρες.

Ήταν κακή η εμφάνιση της ομάδας του Τέβες στο εντός έδρας 0-3 για το πρωτάθλημα από την Σεντράλ Κόρδοβα, με άλλοθι την κούραση και τον στόχο του Κυπέλλου, ο οποίος όμως λίγες μέρες αργότερα δεν αξιοποιήθηκε.

Απέτυχε να σκοράρει ξανά σε ροή αγώνα, δεν επέβαλλε το ρυθμό της ούτε απέναντι σε ομάδα Β’ κατηγορίας, όπως αναμενόταν, η Κίλμες είχε και δοκάρι στο 0-1.

Σκληρός στην κριτική της ομάδας του ο Τέβες μετά την ήττα στο πρωτάθλημα, απέφυγε τις δηλώσεις μετά τον αποκλεισμό και τα πρώτα σύννεφα πάνω από τον πάγκο του “απάτσι” άρχισαν να μαζεύονται. Επιχείρηση “σκούπα” από τον Τέβες μετά τον αποκλεισμό, έστειλε στη Β’ ομάδα τους Τορέντ, Βελάσκες, Ρομέρο, Φερέιρα και Κοβέα και τους αντικατέστησε με πιτσιρικάδες, στο ήδη πολύ νεανικό ρόστερ της ομάδας.

Ανακοινώθηκε ο δανεισμός του αριστερού μπακ Μπλάνκο από την Έλτσε.