*19η αγωνιστική

*Goal/Goal & Over 2.5 ήρθαν οι 4/5 πρόσφατες συναντήσεις των δύο ομάδων στην έδρα της Λιλ.

*2-3 γκολ ήρθαν οι τρεις τελευταίες αναμετρήσεις των δύο ομάδων ανεξαρτήτως έδρας.

*Στο Κύπελλο: Λιλ – Τρουά 2-0

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΛΙΛ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 0-0 με την Μπρεστ.

Μπορεί να έδωσε συνέχεια στο αήττητο, ωστόσο το 0-0 στην Μπρεστ δεν μπορεί να την αφήνει ικανοποιημένη. Ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο, είχε καλές συνεργασίες στην επίθεση, είχε 2-3 καλές στιγμές, αλλά δεν βρήκε τρόπο να νικήσει τον αντίπαλο γκολκίπερ. Γλίτωσε σε δοκάρι στο δεύτερο ημίχρονο, κινήθηκε σε ρηχά νερά, ακυρώθηκε ορθά μετά από χρήση VAR γκολ της, στο φινάλε έδειξε να συμβιβάζεται με τον πόντο.

Δεύτερη διαδοχική ισοπαλία για τη Λιλ, είχε προηγηθεί το εντός έδρας 1-1 με τη Ρεμς, επέκτεινε το αήττητο στις πέντε αγωνιστικές (2-3-0), παρέμεινε στην 7η θέση, στο -3 από τις θέσεις που δίνουν ευρωπαϊκό εισιτήριο. Δυναμώνει μπροστά στο κοινό της, είναι αήττητη στα έξι τελευταία ματς (4-2-0), τα 4/5 πιο πρόσφατα ήρθαν Under 2.5. Ανανέωσε ως το 2026 ο βασικός χαφ Αντρέ. Παραμένουν τραυματίες ο χαφ Γκούντμουντσον και ο εξτρέμ Μπαμπά, φρέσκιες απώλειες ο αριστερός μπακ Ισμαΐλι και ο χαφ Αντρέ Γκόμες. Επανέρχεται ο στόπερ Φόντε.

ΛΙΛ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Under 2.5 τα έξι τελευταία ματς πρωταθλήματος.

*N/G τα 4/6 πρόσφατα παιχνίδια στο πρωτάθλημα.

ΤΡΟΥΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 2-0 από τη Μαρσέιγ. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 10’, δέχθηκε το 0-2 στο 46’.

“Έσπασε” το σερί έξι διαδοχικών “Χ” στο γήπεδό της μετά τη δίκαιη ήττα από τη Μαρσέιγ που ήταν και η πρώτη με τον Αυστραλό κόουτς Κισνόρμπο στον πάγκο της. Περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο στο πρώτο ημίχρονο, ήταν κατώτερη σε όλα τα σημεία από την αντίπαλο, μετά από εκτέλεση στατικής φάσης δέχθηκε το πρώτο γκολ. Το 0-2 ήρθε στις αρχές του δευτέρου μέρους, από εκεί και πέρα δεν έκανε κάτι για να μπει ξανά στο ματς, η Μαρσέιγ διαχειρίστηκε σωστά την κατάσταση και κατέκτησε δίκαια το “τρίποντο”.

Επιστροφή στις ήττες για την Τρουά, είχε προηγηθεί το εντός έδρας 0-0 με τη Ναντ και το εκτός έδρας 3-2 επί του Στρασβούργου, αυτή ήταν και η μοναδική της επιτυχία στην τελευταία δεκάδα αγώνων (1-5-4). Διατηρεί αποστάσεις από την επικίνδυνη ζώνη, αυτή τη στιγμή είναι στο +4 από την τελευταία τετράδα. Στο 3-0-6 το εκτός έδρας ρεκόρ της, οι 8/9 φετινές εξόδους της ήρθαν Goal/Goal & Over 2.5. Έχασε το προηγούμενο αλλά επιστρέφει τώρα ο εξτρέμ Οντομπέρ. Δεν υπάρχουν σοβαρά αγωνιστικά προβλήματα.