*16η αγωνιστική.

* Δεν έχουν συναντηθεί σε επίσημη διοργάνωση στην πρόσφατη ιστορία τους.

Δείτε τα Προγνωστικά Ισπανίας

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ ΧΙΧΟΝ

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλη με την Αλκορκόν χωρίς γκολ. Αμφότερες είχαν ευκαιρίες, ξεχώρισαν οι δύο τερματοφύλακες, περισσότερο εκείνος της αντιπάλου.

Όφειλε να είχε πάρει τη νίκη σε μια έδρα που δεν αποτελεί και φόβητρο. Μπήκε με διάθεση να ψάξει το γκολ, στην πορεία όμως έχασε την ορμή της και στην επανάληψη αντί να πλησιάσει στο γκολ, κινδύνευσε να το δεχτεί.

Από την ώρα που ανέβηκε στη δεύτερη θέση, δεν μπορεί να νικήσει, μετράει δύο σερί ισοπαλίες. Δεν παίζει με την ίδια ελευθερία, φαίνεται να έχει καταληφθεί από άγχος, το έδειξε και στην Αλκορκόν, κατά διαστήματα.

Απογοητευμένος ο κόουτς, “δεν είναι εύκολο να μην κερδίζεις ένα παιχνίδι που θεωρείς ότι το έχεις” σημείωσε μετά τη λήξη του αγώνα. Άμεση επιστροφή στις νίκες, μετά τις δύο σερί ισοπαλίες, θέλει κόντρα στην Ελντένσε, έκανε κάλεσμα στον κόσμο να βρεθεί δίπλα στην ομάδα, ανεξαρτήτως αν το παιχνίδι γίνεται βράδυ Δευτέρας.

Τιμωρημένος ο χαφ Ριβέρα.

Σπόρτινγκ Χιχόν Στατιστικά

* Αήττητη στα 7 τελευταία, αλλά παράλληλα τρέχει και μίνι σερί με 2 ισοπαλίες.

* Σε 5/6 τελευταία πέτυχε πρώτη γκολ.

ΕΛΝΤΕΝΣΕ

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλη με τη Μιραντές εντός (2-2). Δέχτηκε πρώτη γκολ από τον Ρέινα Κάμπος (29’), το ανέτρεψε με δύο γκολ του Σοβερόν (45’+4, 47’), ισοφαρίστηκε στις καθυστερήσεις από τον Μπάρμπου.

Το αποτέλεσμα δεν την αφήνει ικανοποιημένη. Έκανε όσα χρειαζόταν για να φτάσει στη νίκη, δεν πρόσεξε σε μια φάση στο τέλος κι αυτό της κόστισε.

Παραμένει φυσικά σε εξαιρετική θέση στη βαθμολογία, αν αναλογιστεί κανείς ότι στόχος της είναι η παραμονή στην κατηγορία. Κάτι περισσότερο, ούτε μπορεί, ούτε το στοχεύει, εκεί οφείλεται η καλή εικόνα που παρουσιάζει γενικά, στο ότι δεν έχει καθόλου άγχος. Στην παρούσα φάση τουλάχιστον και για όσο θα βρίσκεται σε απόσταση ασφαλείας από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Ελντένσε Στατιστικά

* Αήττητη εδώ και 8 παιχνίδια σε πρωτάθλημα και κύπελλο, κέρδισε τα 5.

* Στα 7 τελευταία σε πρωτάθλημα και κύπελλο μετράει 5 G/G, 3/4 πιο πρόσφατα ήταν με over 2,5.