*33η αγωνιστική (τελευταία της κανονικής διάρκειας)

*Σε προηγούμενους γύρους: Βασιλεία – Λουκέρνη 1-1, Λουκέρνη – Βασιλεία 0-1

*Under 2,5 στα τέσσερα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΛΟΥΚΕΡΝΗ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (4-2) από τη Γιουνγκ Μπόις. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν δύο φορές με Καντάκ (3′, 33′), απάντησαν ισάριθμες οι Γκανβουλά (27′) και Ελία (47′). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μοντέιρο (49′, 53′).

Όντας άκρως αποτελεσματική στο πρώτο ημίχρονο, σκοράροντας δύο φορές σε ισάριθμες μεγάλες ευκαιρίες που δημιούργησε, η Λουκέρνη έβαλε δύσκολα στη Γιουνγκ Μπόις. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο, δέχτηκε δύο γκολ μέσα σε ισάριθμα λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 50′ και, στη συνέχεια, αστόχησε σε τουλάχιστον τρεις κλασικές ευκαιρίες για να μειώσει περαιτέρω.

Τέσσερις αγωνιστικές κράτησε το αήττητο σερί της Λουκέρνης (1-4-0), στις τρεις τελευταίες εντός έδρας συγκέντρωσε πέντε βαθμούς και κράτησε το μηδέν στις δύο. Επικράτησε για τελευταία φορά μπροστά στο κοινό της της Βασιλείας στις 21 Ιουνίου 2020 (2-1). Ο Χάας εξέτισε την ποινή του, τη θέση του πήρε ο Ρουπ.

ΛΟΥΚΕΡΝΗ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Κράτησε το μηδέν στα 2/3 τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2,5 στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΒΑΣΙΛΕΙΑ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (2-1) της Σερβέτ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με Καντέ (43′) και Μπάρι (45+1′). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ρουϊγιέ στο 58′.

Σκοράροντας δύο φορές σε αντεπίθεση λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, η Βασιλεία έκανε το 2Χ2 στη Σούπερ Λιγκ εκμεταλλευόμενη την απογοητευτική κατάσταση στην οποία βρίσκεται τον τελευταίο μήνα η Σερβέτ. Φτάνοντας τους 39 βαθμούς ετοιμάζεται για την έναρξη των πλέι άουτ έχοντας ως στόχο την αποφυγή του υποβιβασμού.

Βρίσκεται στο +9 από την Γκρασχόπερς και την 11η θέση που οδηγεί στα πλέι άουτ. “Τρέχει” μία εξαιρετική παράδοση στην έδρα της Λουκέρνης, πανηγυρίζοντας το “τρίποντο” στις επτά τελευταίες σχετικές μεταξύ τους αναμετρήσεις. Στις τέσσερις τελευταίες κράτησε το μηδέν, στις πέντε πέτυχε τουλάχιστον από δύο γκολ.