*29η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Χόλσταϊν Κίελ – Χαϊντενχάιμ 3-1

*GG στα 4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΧΑΪΝΤΕΝΧΑΪΜ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (3-0) του Αννόβερου. Σκόραραν οι Μπέστε (30′), Κλάιντινστ (35′) και Τομάλα (45+4′). Αστόχησε σε πέναλτι για τους γηπεδούχους ο Μπάιερ στο 82′.

Εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την εξαιρετική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο με αντίπαλο το Αννόβερο, το οποίο φιλοδώρησε με τρία γκολ πριν την ολοκλήρωση αυτού. Έριξε ρυθμούς και δέχτηκε πίεση στο δεύτερο, ωστόσο είχε σε εγρήγορση τον τερματοφύλακα Μούλερ που κατέγραψε συνολικά πέντε βαθμούς.

Η Χάιντενχαϊμ έχει μπει για τα καλά στη μάχη της απευθείας ανόδου, σήμερα θέλει να εκμεταλλευτεί την εξαιρετική εντός έδρας συγκομιδή της (10-3-1) με αντίπαλο τη Χόλσταϊν Κίελ. “Δεν έχει σημασία που κερδίσαμε τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια με τη Χόλσταϊν Κίελ, θα χρειαστούμε άλλη μία μεγάλη εμφάνιση”, υπογράμμισε ο προπονητής Σμιντ.

ΧΑΪΝΤΕΝΧΑΪΜ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2,5 στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*NG στα δύο τελευταία παιχνίδια της.

ΧΟΛΣΤΑΪΝ ΚΙΕΛ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (2-1) της Νυρεμβέργης. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με Σκρζίμπσκι (19′) και Ρις (39′), το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Λόχκεμπερ στο 65′. Με δέκα έμειναν οι φιλοξενούμενοι στο 74′ (Κάστροπ).

Παρουσιάστηκε καλύτερη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, έκανε γκολ τις ευκαιρίες που δημιούργησε στο πρώτο ημίχρονο και δεν δέχτηκε ιδιαίτερη πίεση στο δεύτερο. Κάπως έτσι η Χόλσταϊν Κίελ προσπέρασε το εμπόδιο της Νυρεμβέργης (2-1 εντός) κάνοντας το 2Χ2 στο πρωτάθλημα.

Οι “πελαργοί” αγνοούν τη νίκη στις τέσσερις τελευταίες επισκέψεις τους στην έδρα της Χάιντενχαϊμ (0-1-3), η μοναδική που πανηγύρισαν στη “Voith-Arena” χρονολογείται τον Οκτώβριο 2017 (5-3). “Στον πρώτο γύρο βρήκαμε τις κατάλληλες λύσεις απέναντι στη Χάιντενχαϊμ, κάτι ανάλογο πρέπει να πράξουμε και στην ερχόμενη μεταξύ μας αναμέτρηση”, είπε ο προπονητής Ραπ.