23η αγωνιστική

*Με under1.5 γκολ ολοκληρώθηκαν οι 4/5 τελευταίες αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων.

ΑΡΤΖΕΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία με 1-1 απέναντι στην Τσίντια, για την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Παθητικός ο ρόλος της στο 1ο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να είναι ανώτεροι και το 1-0 να έρχεται δίκαια στο 42ο λεπτό. Μπήκε δυνατά στο β’ μέρος και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 στο 55′. Η Τσίντια πήρε και πάλι τον έλεγχο του παιχνιδιού στη συνέχεια, αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά, με το σκορ να μην αλλάζει μέχρι το τέλος.

Χωρίς νίκη στα τελευταία έξι παιχνίδια της στο πρωτάθλημα (0-4-2). Βρίσκεται στη 12η θέση της βαθμολογίας, στο -8 από την πρώτη εξάδα και την 6η Σεπσί. Δεν έχει νίκη στα τελευταία τέσσερα εντός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα (0-3-1), έχοντας αποτύχει να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα σε δύο από αυτά.

Αμφίβολος παραμένει ο Τούρντα. Τιμωρημένος ο κόουτς Κροϊτόρου, χρέη προπονητή θα αναλάβει ο βοηθός του, Σουμάχερ.

ΑΡΤΖΕΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*G/g στα τελευταία 3 εντός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα.

*2-3 γκολ στα 3/5 τελευταία επίσημα παιχνίδια της.

ΜΠΟΤΟΣΑΝΙ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη με 1-0 απέναντι στην Κραϊόβα, για την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Σε ένα κάκιστο ποιοτικά 1ο ημίχρονο, με ελάχιστες ευκαιρίες, κατάφερε από το πουθενά να πάρει το προβάδισμα (1-0 στο 35′). Η Κραϊόβα ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της στο β’ μέρος, κυριάρχησε, αλλά δεν κατάφερε να φτάσει με αξιώσεις στην περιοχή των γηπεδούχων, με το 1-0 να μένει μοιραία μέχρι τέλους.

Έστω και με αρκετή δόση τύχης, η Μποτοσάνι επέστρεψε στις νίκες μετά από οκτώ αγωνιστικές. Βρίσκεται στη 13η θέση της βαθμολογίας, στο -8 από την πρώτη εξάδα και την 6η Σεπσί. Μετράει μόλις 2 νίκες στα 11 εκτός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα, έχοντας 23 γκολ παθητικό σε αυτό το σύνολο αγώνων.

Χωρίς απουσίες ταξίδεψε για τη σημερινή αναμέτρηση.