10η αγωνιστική

*Αήττητη η Παρί Σεν Ζερμέν σε 15 συνολικά παιχνίδια με αντίπαλο τη Μπρεστ, επικρατώντας στα 14/15.

*No Goal τα 5/7 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΜΠΡΕΣΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από τη Λιλ, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα στο έκτο λεπτό.

Τέλος έλαβε το αήττητο σερί των πέντε αγώνων πρωταθλήματος για τη Μετς, στο οποίο και μετρούσε δυο νίκες και τρεις ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ερίκ Ρουά φιλοξενήθηκε από τη Λιλ, στην έδρα της οποίας έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-0.

Βρέθηκε από πολύ νωρίς πίσω στο σκορ και τουλάχιστον μέχρι την ανάπαυλα δεν κατάφερε να δείξει κάτι το αξιόλογο επιθετικά. Σαφώς πιο βελτιωμένη στο δεύτερο ημίχρονο, όσο περνούσε η ώρα έκανε όλο και πιο αισθητή την παρουσία της, αλλά παρά τις όποιες ευκαιρίες της, δεν κατάφερε να αλλάξει την κατάσταση.

Τρίτο σερί ματς που δεν κερδίζει, έχοντας προηγηθεί οι δυο ισοπαλίες με Νις (0-0 εκτός) και Τουλούζ (1-1 εντός), μοιράζοντας όμως την πέμπτη θέση με τη Λιλ. Επιπλέον, παραμένει αήττητη μπροστά στο κοινό της, έχοντας από δυο νίκες και ισοπαλίες.

“Δε νομίζω ότι αλλάζει πολλά για εμάς το σημερινό παιχνίδι, Θα θέλαμε να κάνουμε ένα ολοκληρωμένο παιχνίδι και θα διεκδικήσουμε τις πιθανότητες μας. Θα είναι φανταστικό εάν επικρατήσουμε και με 1-0. Μου αρκεί να κάνουμε το παιχνίδι που θέλουμε”, δήλωσε μεταξύ άλλων ο κόουτς Ρουά. Στα θετικά, οι επιστροφές των Λιλιάν Μπρασιέ και Μαντί Καμαρά, που εξέτισαν την τιμωρία τους.

Μπρεστ Στατιστικά

*Under 2.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2.5 τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-0 επί της Μίλαν, για το Τσάμπιονς Λιγκ. Προηγήθηκε με τον Εμπαπέ στο 32′, ο Κολό Μουανί στο 53′ διπλασίασε τα τέρματα της, με τον Λι Κανγκ να διαμορφώνει το τελικό 3-0 στο 89ο λεπτό.

Από ένα νικηφόρο σερί τριών αγώνων σε όλες τις διοργανώσεις προέρχεται η Παρί Σεν Ζερμέν. Στο τελευταίο χρονικά, την περασμένη Τετάρτη, η ομάδα του Λουίς Ενρίκε υποδέχθηκε τη Μίλαν, της οποίας και επικράτησε με 3-0, στα πλαίσια του Τσάμπιονς Λιγκ.

Αποτέλεσμα που ήταν και το πιο δίκαιο, καθώς ήταν με διαφορά ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο, είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και ήταν αυτή που απειλούσε περισσότερο, χωρίς να κινδυνεύσει. Πήρε προβάδισμα λίγο μετά το μισάωρο, για να σκοράρει ακόμη δυο φορές μετά την ανάπαυλα.

Δεύτερη νίκη στη διοργάνωση, μετά και από εκείνη επί της Ντόρτμουντ (2-0 εντός), ενώ ενδιάμεσα είχε ηττηθεί με 4-1 από τη Νιούκαστλ. Εντός των συνόρων τώρα, έρχεται από ένα αήττητο σερί τεσσάρων αγώνων (4-1-0), μετά και το 3-0 επί της Στρασμπούργκ, πριν από μια εβδομάδα. Στο -4 από την κορυφή και με παιχνίδι λιγότερο. Αήττητη σε τέσσερις εξόδους (2-2-0).

“Κρύβει κινδύνους το σημερινό παιχνίδι. Η Μπρεστ είναι μια ομάδα που αμύνεται καλά και χτυπάει μέσω αντεπιθέσεων. Είναι αρκετά περίπλοκο, ειδικά από τη στιγμή που ερχόμαστε από ματς Τσάμπιονς Λιγκ. Θα πρέπει να είμαστε αρκετά προσεκτικοί”, δήλωσε ο Καταλανός τεχνικός. Νέο πρόβλημα για τον ίδιο, η απουσία του Μαρκίνιος, που αντιμετώπιζει πρόβλημα στους προσαγωγούς.