*27η αγωνιστική

*Η Παρί Σεν Ζερμέν δεν έχει ηττηθεί ποτέ από την Μπρεστ σε επίσημο επίπεδο μετρώντας 13 νίκες σε 14 παιχνίδια (13-1-0).

*Στον πρώτο γύρο: Παρί Σ.Ζ – Μπρεστ 1-0

ΜΠΡΕΣΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-0 κόντρα στο Στρασβούργο. Το γκολ ο Ονορά στο 45’+2’.

Πανηγύρισε τεράστια νίκη την προηγούμενη αγωνιστική, πέρασε με το διπλό από την Αλσατία κερδίζοντας 1-0 το Στρασβούργο. Βρήκε δίχτυα στο ξεκίνημα, αλλά το γκολ της ακυρώθηκε μετά από χρήση VAR. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους σκόραρε και πήγε με το προβάδισμα στην ανάπαυλα. Στο δεύτερο ημίχρονο περιορίστηκε σε παθητικο ρόλο, χρειάστηκαν οι αποκρούσεις του γκολκίπερ της για να κρατήσει το προβάδισμα ως το φινάλε.

Επιστροφή στις νίκες για την Μπρεστ, είχε προηγηθεί πεντάδα αγώνων που αγνοούσε το “τρίποντο”, βγήκε οριακά απ’ τις επικίνδυνες θέσεις, αυτή τη στιγμή είναι στο +1 απ’ τα “κόκκινα”. Δεν έχει κερδίσει ποτέ στην ιστορία της την Παρί Σεν Ζερμέν. Αδύναμη στο γήπεδό της, έχει μόλις δύο νίκες σε 12 παιχνίδια (2-5-5). Τιμωρημένος σε δεύτερο ο χαφ Καμαρά, παραμένουν τραυματίες ο δεξιός μπακ Λαλά και ο εξτρέμ Λαζ. Επανέρχεται ο εξτρέμ Ντεμπελέ.

ΜΠΡΕΣΤ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*2-3 γκολ τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια.

*Over 2.5 τα 3/4 πρόσφατα ματς.

ΠΑΡΙ Σ.Ζ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα – αποκλεισμός 2-0 από τη Μπάγερν Μονάχου για το Τσάμπιονς Λιγκ.

Έχει βρει τα πατήματά της ξανά στη Ligue 1, μετά το εμφατικό πέρασμα απ’ το “Βελοντρόμ” (0-3 τη Μαρσέιγ), επικράτησε 4-2 της Ναντ στο Παρίσι. Μπήκε φουριόζα, στο 17’ ήταν μπροστά στο σκορ με 2-0, αλλά οι αμυντικές της αδυναμίες βγήκαν ξανά στην επιφάνεια και είδε τη Ναντ να φέρνει το ματς στην ισορροπία στο πρώτο ημίχρονο. Βγήκε πιο αποφασισμένα στο δεύτερο μέρος, επέβαλε το ρυθμό της, σκόραρε άλλες δύο φορές, με τον Εμπαπέ να γράφει ιστορία και να γίνεται ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της (201 γκολ).

Τρίτη διαδοχική νίκη για την ομάδα του Γκαλτιέ, δεν το κουνάει από την κορυφή, είναι στο +8 απ’ τη 2η θέση.

Στο Τσάμπιονς Λιγκ, η Παρί αποδείχθηκε κατώτερη των περιστάσεων, ηττήθηκε δεύτερη φορά απ’ τη Μπάγερν Μονάχου, αυτή τη φορά με 2-0 στη Γερμανία και αποχαιρέτησε την κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση. Είχε μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί στο πρώτο ημίχρονο, με αντίπαλο να διώχνει τη μπάλα πριν περάσει τη γραμμή. Απογοητευτική στο δεύτερο μέρος, δεν έκανε απολύτως τίποτα, το πλήρωσε και έχασε δίκαια. Παραμένουν τραυματίες οι Κιμπεμπέ και Νεϊμάρ, χτύπησαν μεσοβδόμαδα και τέθηκαν νοκ άουτ οι Μαρκίνιος, Μουκιελέ και Χακίμι.