18η αγωνιστική (εξ αναβολής)

*Μετρούν 7/10 αναμετρήσεις με “2-3 γκολ” τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Η Τρόμσο δεν έχει υποστεί ήττα από τη Στάμπαεκ στα πρόσφατα 8 επίσημα παιχνίδια ανάμεσά τους.

*Α’ Γύρος: Τρόμσο – Στάμπαεκ 2-1

ΣΤΑΜΠΑΕΚ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 1-1 εκτός έδρας, με αντίπαλο την Άαλεσουντ, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 16’ ο Σέγκμπεργκ σκόραρε για το 1-0 των γηπεδούχων, όμως στο 45’ ο Κονσταντίνοφ ισοφάρισε σε 1-1 για το ημίχρονο και παράλληλα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Στάμπαεκ εξακολουθεί να είναι σε κακή κατάσταση, η πορεία της παραμένει πτωτική. Ωστόσο, κατάφερε να αποσπάσει ξανά θετικό αποτέλεσμα, αφού αναδείχτηκε ισόπαλη με την Άαλεσουντ (1-1) εκτός έδρας. Δεύτερο ματς με τον Μπομπ Μπράντλεϊ στην τεχνική ηγεσία, μία ισοπαλία και μία ήττα ο απολογισμός.

Το αρνητικό είναι ότι συμπλήρωσε 13 αγωνιστικές χωρίς νίκη, η τελευταία ήταν τον Μάιο, με 2-1 εντός έδρας εναντίον της Βαλερένγκα. Όσον αφορά την αποστολή, εξέτισε και είναι ξανά διαθέσιμος ο Γκεελμούιντεν, ενώ είναι σταθερά τραυματίας ο φορ Χογκ. Δεν επηρεάζει ο Λάνγκε.

Στάμπαεκ Στατιστικά

*7/10 παιχνίδια τελευταία είχαν No Goal

*7/10 αναμετρήσεις είχαν under 2.5 γκολ

*Δέχεται γκολ σε 7/10 ματς εντός έδρας

ΤΡΟΜΣΟ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με σκορ 2-1 εκτός έδρας, από τη Μπραν, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 40’ ο Μπέρστινγκ σκόραρε για το 1-0 και στο 45+2’ ο Φίνε έκανε το 2-0 για το πρώτο ημίχρονο. Στο 90+3’ ο Ερλίεν με εκτέλεση πέναλτι μείωσε σε 2-1 και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Τρόμσο κάνει εξαιρετική σεζόν συνολικά και είναι ενδεικτικό ότι βρίσκεται σταθερά στην τριάδα της κατάταξης. Όμως, προέρχεται από την ήττα στο Μπέργκεν από τη Μπραν (2-1), πιο εύκολη απ’ ό,τι δείχνει η τελική διαφορά στο σκορ, αφού δέχτηκε δύο τέρματα στο πρώτο μέρος και μείωσε στις καθυστερήσεις του 90λεπτου.

Τρεις νίκες και δύο ήττες στα τελευταία πέντε παιχνίδια στην Eliteserien, θέλει να μείνει ζωντανή στη μάχη του τίτλου, ωστόσο, θα είναι ικανοποιημένη και με ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο. Ανανέωσε το συμβόλαιό του για ακόμα δύο χρόνια ο Ίτεργκορντ Γένσεν. Όσον αφορά την αποστολή, είναι εκτός ο τραυματίας Νίλσεν και ο Όσκαρ Όπσαλ.