*Φάση των ομίλων του Παγκοσμίου Κυπέλλου Γυναικών 2023. Διεξάγεται στα γήπεδα της Αυστραλίας και της Νέας Ζηλανδίας. Την πρόκριση στους “16” παίρνουν οι δύο πρώτες ομάδες αυτών.

*2η αγωνιστική

* Με VAR

* Goal/Goal τα 3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΣΟΥΗΔΙΑ

Προηγούμενο ματς: Νίκη (2-1) επί της Νοτίου Αφρικής. Η Μαγκάια (48’) άνοιξε το σκορ για τη Ν. Αφρική, αλλά η Σουηδία γύρισε το παιχνίδι με Ρόλφο (65’) και Λέστεντ (90’).

Πρεμιέρα με το δεξί για τις Σουηδέζες, δραματική αλλά συνάμα δίκαιη η επικράτηση της περασμένης Κυριακής, ανταμείφθηκε η πίστη μέχρι το φινάλε, καρποφόρησε η πίεση των τελευταίων λεπτών.

Με 3-4-2-1 παρέταξε την ομάδα του ο εκλέκτορας Γκέρχαρντσον, δεν πήρε πολλά από την φορ Μπλακστένιους, βοήθησε στην ανατροπή η Μπλόμκβιστ που πήρε τη θέση της στο 67’.

Άχρωμο το πρώτο ημίχρονο, ολοκληρώθηκε με δύο καλές τελικές της Σουηδίας στο κλείσιμό του. Στην πρώτη της φάση της προηγήθηκε η Νότιος Αφρική, εκμεταλλευόμενη την ταχύτητα της επιθετικού της και την λάθος αντίδραση της κίπερ Μούσοβιτς. Οι Σκανδιναβές αντέδρασαν αρμοστά στην συνέχεια, γέμισαν την περιοχή και έφεραν τούμπα το ματς ισοφαρίζοντας σε ροή αγώνα, ανατρέποντας το σκορ με κεφαλιά σε κόρνερ από την υψηλόσωμη στόπερ.

ΣΟΥΗΔΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 5/7 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 3/5 τελευταία παιχνίδια της

ΙΤΑΛΙΑ

Προηγούμενο ματς: Νίκη (1-0) επί της Αργεντινής. Η Γκιρέλι πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 87ο λεπτό.

Δραματική, οριακή η νίκη της πρεμιέρας στον όμιλο και για τις Ιταλίδες, επίσης βρήκαν το νικητήριο γκολ αργά στο ματς κι έγιναν μεγάλο φαβορί για πρόκριση στα νοκ άουτ της διοργάνωσης.

Με 4-2-3-1 παρέταξε την ομάδα της η εκλέκτορας Μπερτολίνι και οι τρεις αλλαγές που έκανε στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα βοήθησαν τα μέγιστα για το “τρίποντο”. Χρυσή αλλαγή η Γκιρέλι που σκόραρε τέσσερα λεπτά μετά την είσοδό της στο ματς.

Κλειστό το παιχνίδι με την Αργεντινή, αποκλειστικά από στατικές φάσεις δημιουργήθηκαν οι επικίνδυνες καταστάσεις μέχρι την εντυπωσιακή, φορίσια κεφαλιά της πολύπειρης Γκιρέλι.