*Μικρός τελικός του Μουντιάλ Γυναικών 2023 που διεξάγεται στα γήπεδα της Αυστραλίας και της Νέας Ζηλανδίας.

*Νοκ άουτ παιχνίδι. Σε περίπτωση ισοπαλίας στην κανονική διάρκεια ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι.

*Ακόμη τρεις φορές έχουν συναντηθεί οι δυο ομάδες στα πλαίσια του Μουντιάλ Γυναικών (1999, 2011, 2015), με τη Σουηδία να επικρατεί στα δυο εξ αυτών, ενώ ένα παιχνίδι ολοκληρώθηκε χωρίς νικητή.

ΣΟΥΗΔΙΑ (Γ)

Προηγούμενο ματς: Ήττα 2-1 από την Ισπανία. Βρέθηκε πίσω στο 81ο λεπτό και παρότι ισοφάρισε με την Μπλόμκβιστ στο 86′, εν τέλει δέχθηκε και δεύτερο τέρμα, τρία λεπτά αργότερα.

Παρότι πάλεψε αρκετά, η Σουηδία δεν κατάφερε να εξασφαλίσει το εισιτήριο για τον τελικό της διοργάνωσης, για δεύτερη φορά στην ιστορία της (2003). Στα ημιτελικά, η ομάδα του Πέτερ Γκέρχαρντσον αντιμετώπισε την Ισπανία, κόντρα στην οποία γνώρισε την ήττα με 2-1. Προσπάθησε να κλείσει τους χώρους προς την εστία της και για αρκετή ώρα έβαλε δύσκολα στην αντίπαλο, η οποία είχε ωστόσο την πλήρη κατοχή. Βρέθηκε πίσω όμως προς το φινάλε και παρότι είχε άμεση απάντηση, εν τέλει δέχθηκε και δεύτερο τέρμα πολύ γρήγορα.

Θα αγωνιστεί έτσι για τέταρτη φορά συνολικά στο μικρό τελικό, έχοντας επικρατήσει και στις τρεις τελευταίες παρουσίες του εδώ (1991, 2011, 2019).

Σουηδία (Γ) Στατιστικά

*2-3 Goals τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Σκόραρε στα 6/7 τελευταία παιχνίδια της.

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ (Γ)

Προηγούμενο ματς: Ήττα 1-3 από τη Αγγλία. Βρέθηκε πίσω στο 36ο λεπτό, για να ισοφαρίσει προσωρινά στο 63′ με την Κερ, δεχόμενη ακόμη δυο τέρματα στην πορεία (71′, 86′).

Μπορεί να υπάρχει μια δόση πίκρας για τη μη πρόκριση στον τελικό, ωστόσο η Αυστραλία έχει γράψει ήδη την ιστορία της. Στην ημιτελική φάση, η ομάδα του Τόνι Γκούσταφσον αντιμετώπισε την Αγγλία, κόντρα στην οποία ηττήθηκε με 1-3. Κοίταξε στα μάτια μια πολύ πιο ποιοτική αντίπαλο και σε ένα ισορροπημένο ματς, μπορεί να ισοφάρισε προσωρινά, αλλά στην πορεία δέχθηκε ακόμη δυο τέρματα, στα οποία δεν είχε απάντηση.

Για πρώτη φορά στα χρονικά θα αγωνιστεί έτσι στον μικρό τελικό του Μουντιάλ και ξέρει ήδη ότι όποια θέση κι αν πάρει στο φινάλε, θα είναι και η καλύτερη που έχει κατακτήσει ποτέ. Μέχρι τώρα, στις τέσσερις προηγούμενες προκρίσεις στα νοκ άουτ, τρεις φορές έφτασε μέχρι τα προημιτελικά, ενώ το 2019 είχε αποκλειστεί στους “16”.