ΣΙΟΝ - ΒΙΝΤΕΡΤΟΥΡ Προγνωστικά

*9η αγωνιστική

*Η Σιόν παραμένει αήττητη στα πέντε τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια (4-1-0).

ΣΙΟΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (2-0) της Ράπερσβιλ Γιόνα. Στις καθυστερήσεις του πρώτο ημιχρόνου σκόραρε ο Στογίλκοβιτς, το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ιταϊτινγκά (50′).

Σκοράροντας λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου και στο ξεκίνημα του δευτέρου, η Σιόν επέστρεψε με τη νίκη από την έδρα της Ράπερσβιλ Γιόνα και το εισιτήριο για τους “16” του Κυπέλλου. Πραγματοποιεί μία εξαιρετική πορεία στο πρωτάθλημα, αν αναλογιστούμε πως την περσινή σεζόν πάλεψε για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Προέρχεται από δύο σερί νίκες, στις 10 Σεπτεμβρίου πέταξε στο καναβάτσο τη Σεν Γκάλεν (2-1 εκτός). Στις δέκα τελευταίες εντός έδρας αγωνιστικές έχει απολογισμό 1-4-5. Παραμένει αήττητη σε πέντε αναμετρήσεις με τη Βίντερτουρ (4-1-0), ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

ΣΙΟΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*2-3 γκολ στα πέντε τελευταία παιχνίδια της.

*GG στα 2/3 τελευταία παιχνίδια της.

ΒΙΝΤΕΡΤΟΥΡ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (4-0) της Μέιριν. Τα γκολ πέτυχαν Κορμπάζ (23′), Μπαλέ (52′) και Μπουές (78′, 85′). Με δέκα έμειναν οι γηπεδούχοι στο 64′ (Φαζλιγί).

Μόλις τη δεύτερη νίκη της στη σεζόν πανηγύρισε η Βίντερτουρ, κι αυτή στο πλαίσιο του Κυπέλλου. Πριν από δύο βδομάδες ξέσπασε στην έδρα της Μέιριν εξασφαλίζοντας, παράλληλα, το εισιτήριο για τους “16”.

Δεν έχει καταφέρει να σπάσει το ρόδι στο πρωτάθλημα, προέρχεται από τρεις σερί ήττες με πιο πρόσφατη αυτή κόντρα στη Λουκέρνη (6-0 εντός). Εκτός έδρας δεν έχει καταφέρει να αποσπάσει θετικό αποτέλεσμα σε τρεις αγωνιστικές: Δέχτηκε συνολικά έξι γκολ, ενώ παράλληλα δεν πέτυχε κάποιο.