*2η αγωνιστική

*5/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με 2-3 γκολ

*Εξαιρετική η παράδοση υπέρ της Όλομουτς, αφού τρέχει αήττητο 15 αγώνων απέναντι στην Καρβίνα (9-6-0)!

ΣΙΓΚΜΑ ΟΛΟΜΟΥΤΣ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε στην πρεμιέρα από την πρωταθλήτρια Σπάρτα Πράγας με 2-0 εκτός έδρας. Δέχτηκε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο (16′, 55′).

Είχε πολύ δύσκολη αποστολή με το «καλημέρα» στην σεζόν η Όλομουτς και παρότι υπήρχε ενθουσιασμός στις τάξεις της, ηττήθηκε πολύ εύκολα από την Σπάρτα με 2-0. Δεν απείλησε στο ελάχιστο και δεν άξιζε κάτι παραπάνω από το παιχνίδι, το συγκεκριμένο αποτέλεσμα ήρθε στο ρελαντί. Η Όλομουτς δεν φάνηκε να επηρεάζεται από το αποτέλεσμα στην Πράγα και αμέσως έστρεψε το ενδιαφέρον της στο πρώτο εντός έδρας παιχνίδι της χρονιάς με αντίπαλο την Καρβίνα, ένα ματς «must win» για το σύνολο του Βάτσλαβ Ζίλεκ. Τραυματίες ο αμυντικός Ποκόρνι και ο επιθετικός Ρούσεκ.

Σίγκμα Όλομουτς Στατιστικά

*4/5 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με 2-3 γκολ

*5/6 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με άσο στο πρώτο ημίχρονο

ΚΑΡΒΙΝΑ

Προηγούμενο ματς: Καταιγιστική στην πρεμιέρα η νεοφώτιστη, αφού επικράτησε με το εμφατικό 4-1 της Ζλιν εντός έδρας. Πέτυχε τρία γκολ στο πρώτο μέρος (6′, 27′, 34′) και καθάρισε από νωρίς. Η αντίπαλος μείωσε προσωρινά στο 48′, αλλά πέντε λεπτά μετά η Καρβίνα επανάφερε την διαφορά τριών τερμάτων (53′), που έμεινε και ως το τέλος.

Δεν θα μπορούσε να φανταστεί καλύτερο τρόπο για να εκκινήσει την σεζόν η νεοφώτιστη Καρβίνα, αφού με μαγική εμφάνιση κατάφερε να κερδίσει την Ζλιν με 4-1. Ο ενθουσιασμός της ανόδου, η δύναμη της έδρας και η κάκιστη μέρα στην οποία βρέθηκε η αντίπαλός της, ήταν οι κύριοι παράγοντες αυτής της μεγάλης νίκης. Δείχνει από το ξεκίνημα ότι θα ποντάρει πολλά στην έδρα της. Τραυματίες οι μέσοι Ζέντνιτσεκ και Σουκένικ.