7η αγωνιστική

*Αήττητη η Κουόπιο στα έντεκα τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Λάχτι, μετρώντας εννέα νίκες και δυο ισοπαλίες.

*Over 2.5 τα 5/7 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΚΟΥΟΠΙΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-1 επί της Χόνκα, για το πρωτάθλημα. Βρήκε δίχτυα με τον Νίσιλα στο 52′ και πέντε λεπτά αργότερα είδε την αντίπαλο της να αστοχεί σε εκτέλεση πέναλτι.

Από την πέμπτη διαδοχική της νίκη στο πρωτάθλημα προέρχεται η Κουόπιο, μετά και από εκείνες κόντρα σε Ίλβες (1-0 εντός), Μάριεχαμν (0-2 εκτός), Ελσίνκι (2-1 εντός) και Ούλου (0-2 εκτός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Γιάνι Χονκαβάαρα φιλοξενήθηκε από τη Χόνκα, από την έδρα της οποίας πέρασε με 0-1. Σε ένα παιχνίδι με λίγες καλές στιγμές, η ίδια αποδείχθηκε πιο εύστοχη στην τελική προσπάθεια για να πάρει το θετικό αποτέλεσμα στις λεπτομέρειες, γλιτώνοντας παράλληλα πιθανή ισοφάριση λίγο αργότερα, όταν και οι γηπεδούχοι έχασαν πέναλτι. Έφτασε έτσι τους 16 βαθμούς και φιγουράρει στη δεύτερη θέση, ούσα παράλληλα στο -1 από την πρωτοπόρο Ελσίνκι.

Κουόπιο Στατιστικά

*No Goal και Under 2.5 τα 6/7 τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2.5 τα 7/9 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΛΑΧΤΙ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-1 επί της Κιπαραμάκι Ρέιντζερς, για το κύπελλο. Το τέρμα του Ζεκίρι στο 90′, διαμόρφωσε και το τελικό αποτέλεσμα.

Δεν έχει πανηγυρίσει κάποια νίκη εδώ και τρία παιχνίδια για το πρωτάθλημα η Λάχτι, μετρώντας δυο ισοπαλίες και μια ήττα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μίκο Μάνιλα υποδέχθηκε την Κότκα, με την οποία αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα. Σε γενικές γραμμές ήταν αρκετά ισορροπημένο το μεταξύ τους ματς, με την ίδια να χάνει πέναλτι στο μισάωρο με τον Ζεκίρι. Αυτό ήταν και το τρίτο διαδοχικό παιχνίδι που δεν κατάφερε να σκοράρει, ενώ έφτασε τους έξι βαθμούς σε πέντε στροφές. Μεσοβδόμαδα, επικράτησε με 0-1 στην έδρα της Κιπαραμάκι Ρέιντζερς, για τον τέταρτο γύρο του κυπέλλου, βρίσκοντας δίχτυα στο φινάλε.