* 19η αγωνιστική.

* G/G & over 2,5 τα 5 τελευταία μεταξύ τους.

* Πέτυχε πρώτη γκολ στις 5/6 τελευταίες συναντήσεις τους η Τολίμα.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΝΑΣΙΟΝΑΛ

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλη εντός με 2-2 με την Ιντεπεντιέντε στο κλάσικο της Μεντεγίν. Βρέθηκε πίσω στο πρώτο λεπτό από το γκολ του Λέον, το ανέτρεψε με τα γκολ των Οκάμπο (30’) και Κάστρο (43’), ισοφάρισε με τον Μέντερ Γκαρσία (75’).

Ικανοποιητικό αποτέλεσμα η ισοπαλία από τη στιγμή που ψαλίδισε τις ελπίδες της Ιντεπεντιέντε Μεντεγίν για τα πλέι οφ. Για ένα διάστημα κρατούσε και τη νίκη, την οποία χρειαζόταν όσο τίποτα, δεν είχε το χαρακτήρα για να την κρατήσει, τον είχε όμως για να μην απειληθεί με ανατροπή.

Για τη συνολική βαθμολογία παλεύει πια, δεν την ενδιαφέρει κάτι περαιτέρω. Εκείνο ωστόσο που βρίσκεται σε πρώτο πλάνο από τώρα είναι ο σχεδιασμός της ομάδας που θα παρουσιαστεί στο Ντιμαγιόρ ΙΙ, γεγονός που ίσως οδηγήσει τον Ρεπέτο σε κάποιες δοκιμές σε αυτό το ματς.

Ατλέτικο Νασιονάλ Στατιστικά

* Δεν έχει νίκη στα 4 τελευταία, έχασε τα 2.

* Στα 7 τελευταία μετράει 5 N/G & under 2,5.

ΤΟΛΙΜΑ

Προηγούμενο ματς: Νίκη με 2-1 εντός επί της Πατριότας. Προηγήθηκε με τον Εσπαραγόσα (72’), ισοφαρίστηκε από τον ντε λας Σάλας (75’), πήρε τη νίκη με τον Μιράντα στις καθυστερήσεις.

Πέρασε και το εμπόδιο της Πατριότας και πλέον κρατάει την τύχη της στα χέρια της όσον αφορά την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια. Δεν έδειξε να “καίγεται” να τα καταφέρει, ο Νταβίδ Γκονσάλες έκανε ροτέισον, ήδη σκέφτεται τα πλέι οφ.

Έναν βαθμό θέλει πια για να εξασφαλίσει και την πρώτη θέση, αν τα καταφέρει, δεν την ενδιαφέρει το αποτέλεσμα της Μπουκαραμάνγκα. Ωστόσο και να χάσει, πάλι σαφές προβάδισμα θα έχει, μόνο με νίκη τη φτάνει η Μπουκαραμάνγκα, η οποία έχει και να ανατρέψει την κατάσταση στη διαφορά τερμάτων όπου αυτή τη στιγμή υστερεί κατά τρία τέρματα.

Με αρκετές απουσίες, αλλά και μια σημαντική επιστροφή, εκείνη του χαφ Γκουσμάν, ο οποίος συμβάλλει πολύ και στο σκοράρισμα.