* 11η αγωνιστική

* Goal/Goal & Over 2.5 τα 3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

ΝΙΕΤΣΙΕΤΖΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Με κορυφαίο τον τερματοφύλακα Μπούντζιλεκ πήρε το “Χ” στην έδρα της Ραντόμιακ (1-1) η Νιετσιέτζα στο τελευταίο παιχνίδι πριν τη διακοπή των εθνικών ομάδων. Δέχθηκε ασφυκτική πίεση στο τελευταίο 10λεπτο και οι γηπεδούχοι άξιζαν ακόμη και την ανατροπή.

Ακόμα κι έτσι πήρε έναν σημαντικό βαθμό στη μάχη της παραμονής, πήγε στους 7 και ισοβαθμεί με την Βάρτα Πόζναν εντός της επικίνδυνης ζώνης. Είχε προηγηθεί η πρώτη νίκη της σεζόν στο 3-1 με ανατροπή επί της Γκόρνικ Ζάμπρζε.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με τη Ραντόμιακ. Καλύτερη στο πρώτο μέρος η Ραντόμιακ, το ημίχρονο τις βρήκε δίχως σκορ. Με το ξεκίνημα της επανάληψης η Νιετσιέτζα άνοιξε το σκορ με καρφωτή κεφαλιά του Ραντβάνσκι.(46’). Πιέστηκε στο φινάλε, στο 84’ οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια διπλή ευκαιρία και ισοφάρισαν στο 94’.

ΝΙΕΤΣΙΕΤΖΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα τρία τελευταία παιχνίδια της στο πρωτάθλημα (δες το στη Betshop)

* Over 2.5 τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΛΕΧΙΑ ΓΚΝΤΑΝΣΚ ΑΝΑΛΥΣΗ

Εντυπωσιακή η Λέχια στο τελευταίο παιχνίδι πριν τη διακοπή, κυρίαρχησε στο Γκντανσκ της Λέγκια, με το τελικό 3-1 να κολακεύει την ηττημένη!

Ήταν καλύτερη από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό του αγώνα, δημιούργησε 24 τελικές, πολλές ευκαιρίες και έδειξε εικόνα διεκδικήτριας του τίτλου. Αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη νίκη της, μετά το 0-4 στην Γκόρνικ Λέτσνα και το 1-0 επί της Πιαστ, παρέμεινε στη 2η θέση και στο -2 από την πρωτοπόρο Λεχ Πόζναν.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (3-1) επί της Λέγκια Βαρσοβίας. Δυνατή εκκίνηση στο ματς από τη Λέχια, έχασε ευκαιρίες με το “καλημέρα”, προηγήθηκε με υπέροχο φάουλ του Γκάγιος στο 34’. Έχασε ευκαιρίες από στημένα για το 2-0 πριν την ανάπαυλα, βρήκε το γκολ τελικά στο 53’ με μακρινό σουτ του Κουμπίτσκι. Συνέχισε να είναι καλύτερη, έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της με τον Ζβολίνσκι στο 67’, εκμεταλλευόμενη μεγάλο λάθος της άμυνας. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 88’ με πέναλτι.