* 12η αγωνιστική

* Goal/Goal τα 3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια

ΣΑΡΜΙΕΝΤΟ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (1-2) επί της Ρίβερ Πλέιτ. Ο Μαϊνέρο άνοιξε το σκορ για την Σαρμιέντο στο 31’, ο Αντουέσα έκανε το 0-2 στο 44’ και ο Μαμάνα μείωσε για την Ρίβερ στο 67’.

Με ιστορικό, υπερβατικό διπλό, που της εκτοξεύει την ψυχολογία για τη μάχη της ουράς, επέστρεψε από την κυριακάτικη επίσκεψή της στο “Μονουμεντάλ”!

82% κατοχή και 28-5 τελικές υπέρ της Ρίβερ έγραψε η στατιστική, αλλά η ομάδα του Νταμόντε κατάφερε να σοκάρει τους “εκατομμυριούχους”. Με γρήγορο transition και υπέροχη κάθετη προηγήθηκε, με καρφωτή κεφαλιά από κόρνερ διπλασίασε τα τέρματά της! Μάλιστα είχε και γεμάτο δοκάρι μετά από στατική φάση για τρίτο γκολ! Αποτελεσματική η διπλή ζώνη άμυνας, “βραχυκύκλωσε” την ανάπτυξη της Ρίβερ, δεν απειλήθηκε όσο λένε οι αριθμοί. Ροκάνισε το χρόνο με πολλές καθυστερήσεις, τις οποίες υπερασπίστηκε στην συνέντευξη τύπου ο Νταμόντε.

Ρέφαρε και με το παραπάνω την άδικη εντός έδρας ήττα από την Κολόν (1-3) την προηγούμενη αγωνιστική και διατήρησε μία αξιόλογη απόσταση από την επικίνδυνη ζώνη.

ΣΑΡΜΙΕΝΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 5/7 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΛΑΝΟΥΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (0-1) από την Αλντοσίβι. Το γκολ του Σίλβα στο 96’ έκρινε το παιχνίδι.

Ούτε το ντεμπούτο του Κουδέλκα κατάφερε να σταματήσει τον αγωνιστικό κατήφορο της Λανούς, την Κυριακή υπέστη 8η ήττα στα 10 τελευταία παιχνίδια της και βρέθηκε ουραγός στην LPF!

Κακό από άποψη ρυθμού και θεάματος το παιχνίδι με την Αλντοσίβι για περίπου μία ώρα. Μετά την 20λεπτη διακοπή η Λανούς επέστρεψε δυνατά για το τελευταίο κομμάτι, πίεσε, είχε μερικές δυνατές ευκαιρίες, δοκάρι σε κεφαλιά του Σαντ και δικαιολογημένα παράπονα για πέναλτι που δεν της καταλογίστηκε. Βρήκε τρόπο να χάσει ξανά, με γκολ στις καθυστερήσεις και κακή αντίδραση των στόπερ.

Έντονες οι διαμαρτυρίες των οπαδών περιμετρικά του γηπέδου μετά το τέλος του αγώνα, τραγούδησαν κατά της διοίκησης, ζητώντας εκλογές και αλλαγή… όλων στη διοίκηση.