*Ρεβάνς για τον πρώτο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ 2019/20. Ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση ίδιου αποτελέσματος με το πρώτο παιχνίδι θα ακολουθήσει παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι.

*Ο νικητής του ζευγαριού θα αντιμετωπίσει την Τσίκχουρα.

*Στο πρώτο ματς: Αμπερντίν – Ροβανιέμι 2-1

Ροβανιέμι – Αμπερντίν στην Tipbet
Tipbet λογότυπο

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League

ΡΟΒΑΝΙΕΜΙ ΑΝΑΛΥΣΗ (Φινλανδία, 387)

Μπορεί να είχε αγωνιστικό ρυθμό, παρόλα αυτά η Ροβανιέμι δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Αμπερντίν την προηγούμενη βδομάδα γνωρίζοντας την ήττα με 2-1. Ευτυχώς για αυτή κατάφερε να πετύχει ένα σημαντικό γκολ στις καθυστερήσεις, που διατηρεί ζωντανές τις λιγοστές ελπίδες πρόκρισης. Τεράστια εμφάνιση πραγματοποίησε ο τερματοφύλακάς της, Αντόνιο Ρεγκέιρο, που πραγματοποίησε 12 αποκρούσεις!

“Το εκτός έδρας γκολ που πετύχαμε είναι απόλυτα σημαντικό. Κανείς δεν περίμενε από εμάς να σκοράρουμε, στο τέλος της αναμέτρησης οι ποδοσφαιριστές της Αμπερντίν έδειξαν σημάδια κόπωσης”, υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο Λίνγκμαν (ΜΕ). Μετά από 15 αγωνιστικές στο πρωτάθλημα η Ροβανιέμι συγκέντρωσε ισάριθμους βαθμούς, καταλαμβάνοντας τη 10η θέση.

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας με 2-1 από την Αμπερντίν.

ΡΟΒΑΝΙΕΜΙ Στατιστικά

*Αγνοεί τη νίκη στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις (δες το στην Tipbet)

*Σκόραρε μόλις τρεις φορές στα έξι τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις.

*Σημειώθηκε GG στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της για το Γιουρόπα Λιγκ.

ΑΜΠΕΡΝΤΙΝ ΑΝΑΛΥΣΗ (ΣΚΩΤΙΑ, 192)

Καταιγιστική ήταν η Αμπερντίν την προηγούμενη βδομάδα κόντρα στη Ροβανιέμι, το τελικό σκορ την αδικεί κατάφωρα αν υπολογίσουμε πως δημιούργησε συνολικά 33 ευκαιρίες για γκολ, εκ των οποίων οι 14 κατέληξαν στην αντίπαλη εστία. Εν όψει της σημερινής ρεβάνς αποτελεί το νούμερο ένα φαβορί για πρόκριση στο 2ο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ.

“Πιστεύω πως ήμασταν η καλύτερη ομάδα στον αγωνιστικό χώρο, θα μπορούσαμε να είχαμε σκοράρει 2-3 φορές ακόμα. Ωστόσο, σε αυτή την περίοδο της σεζόν δεν υπάρχει η επιθυμητή σταθερότητα. Πιστεύω πως όσο περνάει ο καιρός θα γινόμαστε καλύτεροι”, ανέφερε μεταξύ άλλων ο προπονητής της Αμπερντίν, Ντέρεκ ΜακΊνες, ο οποίος ανανέωσε τη συνεργασία του με αυτή μέχρι το 2022.

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας με 2-1 της Ροβανιέμι.