* Over 2.5 τα 9/11 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, τα 8 εξ αυτών συνδυάστηκαν με Goal/Goal.

* Η Μπενφίκα μετρά 10 σερί νίκες επί της Ρίο Άβε με συνολικό σκορ 30-11!

* Στον 1ο γύρο (08/10): Μπενφίκα – Ρίο Άβε 4-2

Δείτε τα Προγνωστικά Πορτογαλίας

ΡΙΟ ΑΒΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-2) επί της Σάντα Κλάρα. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου η Ρίο Άβε έχασε πέναλτι, αλλά στο 50’ με αυτογκόλ έγινε το 0-1 και στο 73’ ο Ρουίς διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Με εξασφαλισμένη την παραμονή στην κατηγορία επιστρέφει από τη διακοπή η Ρίο Άβε, αφού έκανε 4/6 νίκες από τα μέσα Φλεβάρη και στις 17 του μηνός στις Αζόρες εντυπωσιακή εμφάνιση.

Εκμεταλλεύτηκε τις παθογένειες της Σάντα Κλάρα, κυριάρχησε από το πρώτο λεπτό και ξόδεψε πολλές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, με αποκορύφωμα το χαμένο πέναλτι στις καθυστερήσεις. Η τύχη που της έλειψε πριν την ανάπαυλα, την βρήκε στο περίεργο 0-1, συνέχισε να έχει τον απόλυτο έλεγχο και μετά από αυτό και “καθάρισε” τη νίκη με έξοχη αντεπίθεση. Διόλου απειλήθηκε η εστία της μέχρι το τελευταίο τέταρτο, όταν ενστικτωδώς οπισθοχώρησε για να κάνει διαχείριση.

“Είμαστε στο καλύτερο σημείο της σεζόν μας, έχουμε βρει αγωνιστική ταυτότητα και δεν πρόκειται να την αλλάξουμε απέναντι στην Μπενφίκα. Ξέρουμε τι περιμένουμε, αλλά θέλουμε να δείξουμε την αξία μας.” δήλωσε ο κόουτς Φρέιρε.

Σταθερά εκτός ο τραυματίας Ζοκά (εξτρέμ), συμπλήρωσε κάρτες ο Ρουίς (φορ). Εξέτισαν τιμωρίες κι επιστρέφουν οι Σάμαρης (χαφ) και Ουντρίρι (χαφ).

ΡΙΟ ΑΒΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 6/7 τελευταία παιχνίδια της

* Under 2.5 τα 8/9 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

ΜΠΕΝΦΙΚΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (5-1) επί της Γκιμαράες. Ο Ράμος άνοιξε το σκορ στο 13’, ο Μάριο σκόραρε δις (28’ & 36’), με αυτογκόλ έγινε το 4-0, ο Αντρέ Σίλβα μείωσε για την Γκιμαράες στο 79’ και ο Αντόνιο Σίλβα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 89’.

Αγκαλιά με το 38ο πρωτάθλημα της ιστορίας της επιστρέφει για την τελική ευθεία της σεζόν η Μπενφίκα, αφού χάρη στην 9η διαδοχική της νίκη και σε συνδυασμό με την βαθμολογική απώλεια της Πόρτο στην “πεδρέιρα” πήγε στο +10 η διαφορά!

Στις 18 του Μάρτη έκανε μία ακόμη κυριαρχική εμφάνιση και πήρε εκδίκηση από την Γκιμαράες, απέναντι στην οποία έκανε την πρώτη “γκέλα” της σεζόν. Με το γνωστό, γρήγορο, ρευστό passing game της “ξήλωσε” την ανασταλτική λειτουργία των φιλοξενούμενων, “καθάρισε” το ματς από το ημίχρονο και έπαιξε στο ρελαντί μετά από αυτό. Ασταμάτητοι οι Γκονσάλο Ράμος και Ζοάο Μάριο, έφτασαν τα 24 και 23 γκολ αντίστοιχα μέσα στην σεζόν!

Ανανέωσε μέχρι το 2026 ο κόουτς Σμιντ, ο οποίος επιβεβαίωσε ότι υπάρχουν σκέψεις να προφυλαχθεί ο Λουίς (αμ. χαφ) καθώς είναι στο όριο καρτών και ακολουθεί το ντέρμπι με την Πόρτο.

Αυτοί που θα απουσιάσουν σίγουρα είναι οι μακροχρόνια τραυματίες Ντράξλερ (εξτρέμ), Γκέδες (εξτρέμ), Ρίστιτς (αρ. μπακ). Εξέτισε τιμωρία καρτών κι επιστρέφει ο Άουρσνες (μέσος).