*2η αγωνιστική του ομίλου της Ν. Αμερικής για πρόκριση στην τελική φάση του παγκοσμίου κυπέλλου του 2026. Σε έναν όμιλο 10 ομάδων, όλες παίζουν μεταξύ τους εντός – εκτος έδρας, οι έξι πρώτες παίρνουν την πρόκριση στην τελική φάση, με την έβδομη να παίζει play off με άλλες πέντε ομάδες, μία από Ωκεανία μία από Ασία, μία από την Αφρική και δύο από την ζώνη της Βορείου και Κεντρικής Αμερικής.

*12 σερί αγώνες χωρίς ισοπαλία στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΠΕΡΟΥ

Προηγούμενο ματς: Το Περού έφερε 0-0 εκτός έδρας με την Παραγουάη με την αντίπαλο της ελαφρώς καλύτερη και πιο επιθετική, σε ένα παιχνίδι που και οι δύο ομάδες είχαν από ένα δοκάρι. Μάλιστα άντεξε όλο το δεύτερο ημίχρονο με παίκτη λιγότερο.

Το Περού έμεινε στο 0-0 εκτός έδρας απέναντι στην Παραγουάη, ένα αποτέλεσμα που μπορεί να θεωρηθεί θετικό, για πολλούς λόγους. Τόσο επειδή ήρθε εκτός σε μία έδρα δύσκολη, όσο και επειδή ήταν απέναντι σε ανταγωνιστή για ένα “εισιτήριο” για την τελική φάση του παγκοσμίου κυπέλλου. Αλλά κυρίως γιατί έπαιξε με ένα ημίχρονο με παίκτη λιγότερο!

Στη χώρα του πάντως τα πηγαίνει περίφημα, καθώς στα έξι τελευταία επίσημα παιχνίδια του εκεί έχει τέσσερις νίκες και δύο ισοπαλίες, μετά από μία ήττα από την Ουρουγουάη το 2021.

Δεν του έφταναν οι αρκετές απουσίες λόγω τραυματισμού, έχει να αντιμετωπίσει και αυτή του Αντβικούλα που αποβλήθηκε στο προηγούμενο παιχνίδι.

Περού Στατιστικά

*6/7 N/G στα τελευταία παιχνίδια της.

*6/7 under 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της.

ΒΡΑΖΙΛΙΑ

Προηγούμενο ματς: Η Βραζιλία κέρδισε άνετα με 5-1 εντός έδρας την Βολιβία, παρόλο που έχασε πέναλτι με τον Νεϊμάρ στο πρώτο ημίχρονο, πριν ανοίξει το σκορ με τον Ροντρίγκο στο 43’. Στο δεύτερο ημίχρονο πέτυχε τέσσερα γκολ ακόμη με τους Ραφίνια (47’), Ροντρίγκο (53’), Νεϊμάρ (61’, 90’), με την αντίπαλο της απλά να μειώνει σε 4-1 με τον Αμπρέγκο στο 78ο λεπτό.

Η Βραζιλία έκανε επίδειξη δύναμης, κερδίζοντας με το επιβλητικό 5-1 εντός έδρας την Βολιβία, στο ντεμπούτο του Φερνάντο Ντινίζ στον πάγκο της. Ένα αποτέλεσμα που δείχνει ξανά, πως σε αγώνες χωρίς ιδιαίτερο άγχος και με αδύναμους αντιπάλους δεν έχει προβλήματα.

Τώρα καλείται να πάρει αποτέλεσμα μακριά από την πατρίδα της, κάτι που δεν έχει καταφέρει στους τρεις τελευταίους αγώνες, με τους δύο να είναι στο παγκόσμιο κύπελλο! Βέβαια εκεί έχασε από το Καμερούν σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι, φέρνοντας ισοπαλία με την Κροατία, από την οποία αποκλείστηκε στα πέναλτι.

Φυσικά θέμα πρόκρισης δεν τίθεται, θα είναι στην τελική φάση του παγκοσμίου κυπέλλου του 2026, το θέμα είναι σε τι κατάσταση και πώς θα είναι εκείνη την περίοδο.

Ο Ντινίζ πάντως έμεινε απολύτως ικανοποιημένος από την πρεμιέρα, γι’ αυτό θα χρησιμοποιήσει ακριβώς ίδια ενδεκάδα και στον σημερινό αγώνα.