17η αγωνιστική

*Μετρούν 7/10 παιχνίδια με over 2.5 γκολ τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Η Άντερλεχτ δεν έχει ηττηθεί στα πρόσφατα 12 ματς από τη Ζούλτε Βάρεχεμ.

ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Άντερλεχτ κατάφερε να πάρει εν τέλει την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου, αν και δυσκολεύτηκε πολύ στην έδρα της νεοφώτιστης Σερένγκ (3-3). Παρότι έκανε ανατροπή από το 2-0, δεν πήρε το ματς στην κανονική του διάρκεια, αλλά χρειάστηκε τη διαδικασία των πέναλτι για να τα καταφέρει. Όσον αφορά το πρωτάθλημα, επέστρεψε στις νίκες στην αναμέτρηση με τη Σαρλερουά (1-3) εκτός έδρας. Δύο νίκες και ισάριθμες ισοπαλίες στα τελευταία πέντε ματς σε πρωτάθλημα και Κύπελλο. Μπήκε στην εξάδα και έχει μικρή διαφορά από τα πλέι οφ πρωταθλήματος. Στο αγωνιστικό σκέλος, δεν υπολογίζονται οι Ραμάν και Αμουζού λόγω τιμωρίας και οι Ντελκρουά, Ρεφαέλοφ εξαιτίας τραυματισμών.

Προηγούμενο παιχνίδι: Αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 3-3 εκτός έδρας με αντίπαλο τη Σερένγκ, για το Κύπελλο. Στο 10’ και στο 17’ οι Μαζίζ και Μικαουτάτζε αντίστοιχα, με πέναλτι, έκαναν το 2-0, όμως στο 39’ και στο 41’ ο Κουαμέ ισοφάρισε σε 2-2 για το ημίχρονο. Στο 50’ ο Ρεφαέλοφ με πέναλτι έκανε το 2-3 και στο 60’ ο Μαζίζ ισοφάρισε σε 3-3 για την παράταση. Στα πέναλτι επικράτησε η Άντερλεχτ με 3-4.

Άντερλεχτ Στατιστικά

*5/6 ματς με G/G (δες το στη betshop)

*4/6 αναμετρήσεις έληξαν με over 3.5

*Δέχεται γκολ σε 7/8 ματς εντός έδρας

ΖΟΥΛΤΕ ΒΑΡΕΧΕΜ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Ζούλτε Βάρεχεμ έκανε “χαρακίρι” στο παιχνίδι Κυπέλλου στην έδρα της Έουπεν (3-2), παρά το γεγονός ότι ήταν μπροστά στο σκορ με 0-2, έχασε στην παράταση και αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης. Η ομάδα του Φράνκι Ντουρί, παραμένει αρκετά ασταθής, ικανή να δυσκολέψει ακόμα και τους μεγάλους αντιπάλους, αλλά και ικανή για το χειρότερο απέναντι σε έναν υποδεέστερο αντίπαλο. Στο πρωτάθλημα, προέρχεται από την εντός έδρας επιτυχία εναντίον της Μπέιρσχοτ με σκορ 2-0. Νίκησε έπειτα από τέσσερις αναμετρήσεις στο πρωτάθλημα. Όσον αφορά την αποστολή, δεν υπολογίζεται ο μέσος Σισακό, ενώ είναι σταθερά εκτός δράσης οι φαν Άκεν, Σέρμο και ο παροπλισμένος Γκοβέα.

Προηγούμενο παιχνίδι: Ηττήθηκε με σκορ 3-2 στην παράταση της από την Έουπεν, εκτός έδρας, για το Κύπελλο. Στο 23’ και στο 36’ ο Γκανό πέτυχε δύο τέρματα για τους φιλοξενούμενους, για το 0-2 του πρώτου ημιχρόνου. Στο 71’ και στο 81’ ο Πρέβλιακ ισοφάρισε για την Έουπεν και έστειλε το ματς στην παράταση. Στο 94’ ο ίδιος παίκτης ολοκλήρωσε την ανατροπή για τους γηπεδούχους.