*Στον Α’ γύρο: Χέρενφεν – Σπάρτα Ρότερνταμ 1-3

*3/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με Ν/G και Under 2,5

*Αήττητο έξι αγώνων τρέχει η Σπάρτα Ρότερνταμ απέναντι στην Χέρενφεν (3-3-0).

Δείτε τα προγνωστικα στοιχηματος

ΣΠΑΡΤΑ ΡΟΤΕΡΝΤΑΜ

Προηγούμενο ματς: Χάρη σε γκολ του Νεγκλί στο 68′, πήρε μεγάλη νίκη με 0-1 απέναντι στην Ουτρέχτη εκτός έδρας την προηγούμενη αγωνιστική.

Σε ένα ματς που μπορεί να χαρακτηριστεί και ως προοίμιο για τα πλέι οφ, κέρδισε με πολύ καλή εμφάνιση την Ουτρέχτη εκτός έδρας και επιβεβαίωσε πως βρίσκεται σε εξαιρετική αγωνιστική κατάσταση το τελευταίο διάστημα. Διάβασε εξαιρετικά το ματς και τακτικά ήταν άψογη, δεν επέτρεψε να δεχτεί πολλές τελικές, ενώ αντίστοιχα ήταν απειλητική από μεριάς της. Πέτυχε το γκολ στα μισά της επανάληψης και κράτησε χωρίς προβλήματα ως το τέλος.

Πιθανότερα θα υποδεχτεί την Ουτρέχτη και στα πλέι οφ, καθώς δύσκολα θα αλλάξει το μωσαϊκό της βαθμολογίας αυτή την αγωνιστική. Μεγάλη επιτυχία για την Σπάρτα το γεγονός πως η ομάδα κατάφερε να βρεθεί για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά στην ειδική διαδικασία και να κυνηγά μια ευρωπαϊκή έξοδο.

«Είμαστε κοντά σε έναν μεγάλο στόχο, παρόλα αυτά θα πρέπει να πιέσουμε λίγο περισσότερο τους εαυτούς μας και να δείξουμε περισσότερη πυγμή στα παιχνίδια που έρχονται. Κάναμε μια καλή εμφάνιση απέναντι στην Ουτρέχτη, αλλά πρέπει να συνεχίσουμε με την ίδια ένταση και στα επόμενα ματς», τόνισε ο κόουτς Ραϊσντάικ.

Τέθηκε νοκ άουτ ο πολύτιμος επιθετικός Φερσχούρεν, ενώ παραμένει εκτός με τραυματισμό ο μέσος Κιτολάνο. Επέστρεψαν στην δράση ο εξτρέμ Νεγκλί και ο στόπερ Ερντχάουζεν.

Σπάρτα Ρότερνταμ Στατιστικά

*7/9 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Over 2,5

*4/6 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με goal/goal

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΧΕΡΕΝΦΕΝ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με 1-3 από την υποβιβασμένη Φίτεσε την προηγούμενη αγωνιστική. Μολονότι πήρε το προβάδισμα με πέναλτι του Ταχιρί (8′), είδε την αντίπαλο να φτάνει λίγο αργότερα στην ισοφάριση (23′), ενώ στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου δέχτηκε ολική ανατροπή (58′). Στα χασομέρια, διαμορφώθηκε το τελικό σκορ (90+8′).

Η σεζόν εξελίχτηκε εν τέλει με πολύ άσχημο τρόπο για την Χέρενφεν, ενώ το κύκνειο άσμα δόθηκε την προηγούμενη εβδομάδα με την ήττα της από την Φίτεσε των χιλίων προβλημάτων. Μπορεί να μπήκε δυνατά στο ματς και να έκανε ένα ικανοποιητικό πρώτο ημίχρονο, ωστόσο στην επανάληψη δεν κατέβηκε ποτέ στον αγωνιστικό χώρο και δέχτηκε δίκαια την ολική ανατροπή.

Η ομάδα της Φριζίας έμεινε εκτός πλέι οφ και δεν μπόρεσε ούτε αυτή την χρονιά να κάνει το βήμα παραπάνω με τον Φαν Βόντερεν στον πάγκο της. Ο Ολλανδός τεχνικός θα αποτελέσει παρελθόν από την νέα σεζόν και η διοίκηση έκανε γνωστή μέσα στην εβδομάδα την συμφωνία της με τον Ρόμπιν Φαν Πέρσι, ο οποίος αναλαμβάνει από τον Ιούνιο.

«Είναι το τελευταίο μου ματς με την ομάδα και ιδανικά θα ήθελα να κλείσω αυτόν τον κύκλο με μια νίκη. Εύχομαι τα καλύτερα στην ομάδα για το μέλλον», σχολίασε ο Φαν Βόντερεν.

Τέθηκε νοκ άουτ και θα απουσιάσει από το τελευταίο ματς της σεζόν ο χαφ Μπράουερς, στο μοναδικό αγωνιστικό της πρόβλημα για σήμερα.