*24η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Ίντερ – Ρόμα 1-0

*2-3 γκολ στα 4/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*Δεν σημειώθηκε ισοπαλία στα επτά τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια (μία νίκη η Ρόμα, έξι η Ίντερ).

Δείτε τα Προγνωστικά Ιταλίας

ΡΟΜΑ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (4-0) της Κάλιαρι. Σκόραραν οι Πελεγκρίνι (2′), Ντιμπάλα (23′, 51′ πεν.) και Χάουσεν (59′).

Αύρα νικητή έφερε στη Ρόμα ο Ντανιέλε Ντε Ρόσι! Στην τρίτη του παρουσία στον πάγκο πανηγύρισε ισάριθμες νίκες, πιο πρόσφατη αυτή επί της Κάλιαρι την προηγούμενη βδομάδα με το εμφατικό 4-0. Οι “τζιαλορόσι” πήραν προβάδισμα με το καλημέρα και, ουσιαστικά, “κλείδωσαν” το “τρίποντο” στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου. Πρόσθεσαν άλλα δύο γκολ στο δεύτερο φτάνοντας τους 38 βαθμούς που τους διατηρούν στο -1 από την Αταλάντα και την 4η θέση που οδηγεί στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Ο Ντιμπάλα βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση πετυχαίνοντας επτά γκολ και μοιράζοντας τρεις ασίστ στις έντεκα τελευταίες συμμετοχές του. Η Ρόμα “τρέχει” ένα σπουδαίο αήττητο σερί στο “Olimpico” σε όλες τις διοργανώσεις (12-2-0): Η τελευταία ήττα της χρονολογείται την 1η Σεπτεμβρίου από τη Μίλαν (2-1). “Καμία ομάδα δεν είναι ανίκητη, ακόμα και η Ίντερ. Στόχος μας είναι να την αντιμετωπίσουμε στα ίσια, η μεταξύ μας βαθμολογική διαφορά δεν θα παίξει ρόλο”, είπε ο προπονητής Ντε Ρόσι.

Αξίζει να σημειώσουμε πως η τελευταία νίκη της Ρόμα επί της Ίντερ στο “Olimpico” σημειώθηκε τον Οκτώβριο 2016 (2-1), έκτοτε σημείωσε τρεις ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες. Δεν αναμένονται αλλαγές στο βασικό σχήμα. Επέστρεψε στη βάση ο Αζμούν. Την Πέμπτη (15/2) φιλοξενείται από τη Φέγενορντ για τα νοκ άουτ πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ.

ΡΟΜΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2,5 στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

*GG στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΙΝΤΕΡ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (1-0) της Γιουβέντους. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε με αυτογκόλ ο Γκάτι στο 37′.

Η Ίντερ αναδείχθηκε νικήτρια στο “Derby d’ Italia” με τη Γιουβέντους πιο εύκολα από ό,τι δείχνει το τελικό αποτέλεσμα. Δεν περίμενε τους φιλοξενούμενους που πήραν παθητικό ρόλο από το πρώτο λεπτό, αλλά έψαξε το γκολ με κάθε τρόπο και το βρήκε λίγο πριν τη συμπλήρωση του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο είχε δοκάρι με τον Τσαλχάνογλου κι άλλες δύο τεράστιες ευκαιρίες στις οποίες είχε απάντηση ο τερματοφύλακας Τσέζνι.

Απλός θεατής ο Ζόμερ, δεν χρειάστηκε να επέμβει σε κανένα σημείο της αναμέτρησης. Οι “νερατζούρι” αύξησαν τη διαφορά από τη 2η Γιουβέντους στους τέσσερις βαθμούς, έχοντας μάλιστα παιχνίδι λιγότερο. Πανηγύρισαν την έκτη σερί νίκη τους και διατηρήθηκαν αήττητοι για 24η αναμέτρηση (18-6-0). Στις τέσσερις τελευταίες κράτησαν ανέπαφη την εστία τους.

Σύμφωνα με τα ιταλικά ρεπορτάζ ο προπονητής Ιντζάγκι δεν πρόκειται να αλλάξει συνταγή, αλλά θα κατεβάσει την ίδια ακριβώς ενδεκάδα σε σχέση με την προηγούμενη βδομάδα κόντρα στη Ρόμα. Η Ίντερ γνώρισε μόλις μία ήττα από αυτή σε 14 αναμετρήσεις (επτά νίκες, έξι ισοπαλίες), ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης: Την 1η Οκτωβρίου 2022 (2-1 εντός). Νοκ άουτ τέθηκε ο Φρατέζι με μυϊκό τραυματισμό.