*Φάση των ομίλων του Παγκοσμίου Κυπέλλου Γυναικών 2023. Διεξάγεται στα γήπεδα της Αυστραλίας και της Νέας Ζηλανδίας. Την πρόκριση στους “16” παίρνουν οι δύο πρώτες ομάδες αυτών.

*2η αγωνιστική

* Με VAR

* Over 2.5 τα 3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΠΑΝΑΜΑΣ

Προηγούμενο ματς: Ήττα (0-4) από τη Βραζιλία. Η Μπόρζες πέτυχε χατ-τρικ σκοράροντας στο 19’, 39’ & 70’, ενδιάμεσα η Ζανεράτο (48’) έγραψε το 3-0.

Σε συνέχεια των πρόσφατων φιλικών αγώνων, οι Παναμέζες δέχθηκαν βαριά ήττα και στην πρεμιέρα του ομίλου, στην οποία αποτυπώθηκε περίτρανα η ποιοτική διαφορά απέναντι στην πρωταθλήτρια Νοτίου Αμερικής.

Ανήμπορη η ομάδα του Κιντάνα να περιορίσει την δράση των εξτρέμ της “σελεσάο”, παρότι παρατάχθηκε σε πολύ αμυντικό σχήμα (5-4-1). “Καρμπόν” τα γκολ που δέχθηκε από τις Βραζιλιάνες, όλα ξεκίνησαν από την αριστερή πλευρά και χτύπησαν στο δεύτερο δοκάρι. Ξανά και ξανά λάθος οι τοποθετήσεις της Ρόσι και της Χαέν, έχασαν πολλές φορές την Μπόρζες, η οποία τις τιμώρησε με χατ-τρικ και ασίστ “πάρε-βάλε”!

Μηδενική η επιθετική τους συνεισφορά στο παιχνίδι, με 27% κατοχή και καμία αξιόλογη τελική προσπάθεια.

ΠΑΝΑΜΑΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 3.5 τα 5/7 τελευταία παιχνίδια του

* No Goal τα 9/11 τελευταία παιχνίδια του

ΤΖΑΜΑΪΚΑ

Προηγούμενο ματς: Ισοπαλία (0-0) με τη Γαλλία. Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε η Σόου της Τζαμάικα.

Την έκπληξη της πρεμιέρας πέτυχαν οι Τζαμαϊκανές την περασμένη Κυριακή και άνοιξε η πόρτα για πρόκριση στα νοκ άουτ της διοργάνωσης, κάτι που έμοιαζε με θαύμα πριν την έναρξή της.

Με ένα σφιχτό 4-4-1-1 παρέταξε την ομάδα του ο εκλέκτορας Ντόναλτσον και η αμυντική λειτουργία πήγε εξαιρετικά απέναντι σε έναν πολύ ποιοτικότερο αντίπαλο. Δεν κατάφερε να κρατήσει μπάλα (28% κατοχή), απείλησε μόνο μία φορά με μακρινό φάουλ, αλλά περιόρισε τις ευκαιρίες των “τρικολόρ”. Χρειάστηκε και την συμβολή του δοκαριού στο φινάλε για να κρατήσει το μηδέν.

Στις καθυστερήσεις όμως υπέστη σοβαρό πλήγμα για το σημερινό παιχνίδι, αφού αποβλήθηκε η καλύτερη επιθετικός της, Σόου, που αγωνίζεται στη Μάντσεστερ Σίτι.