16η αγωνιστική

*Under 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Νόρντζελαντ – Οντένσε 0-1

ΟΝΤΕΝΣΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-1 επί της Ράντερς, για το πρωτάθλημα. Βρήκε δίχτυα στο 23ο λεπτό με τον Ντέεντσον, αποκτώντας και αριθμητικό πλεονέκτημα στο 87ο λεπτό.

Επιστροφή στις επιτυχίες για την Οντένσε, μετά από τέσσερα παιχνίδια στα οποία και είχε από δυο ισοπαλίες και ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του υπηρεσιακού Σόρεν Κρογκ φιλοξενήθηκε από τη Ράντερς, στην έδρα της οποίας πήρε το διπλό με 0-1. Ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο, είχε την επιθετική πρωτοβουλία και έφτασε δίκαια στο τελικό αποτέλεσμα, έχοντας παράλληλα και δυο δοκάρια.

Παρά το θετικό αυτό αποτέλεσμα, διατηρείται στο δεύτερο μισό της κατάταξης, με 16 βαθμούς, όσους έχει και η Ράντερς. Αγνοεί τη νίκη στα οκτώ φετινά εντός της (0-2-6), έχοντας ηττηθεί στα πέντε πιο πρόσφατα εξ αυτών.

Οντένσε Στατιστικά

*No Goal και Under 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*2-3 Goals τα επτά τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΝΟΡΝΤΖΕΛΑΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 6-1 επί της Φενερμπαχτσέ, για το Κόνφερενς Λιγκ. Πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων με τους Χέι (21′) και Σβένσον (25′) και παρότι δέχθηκε τη μείωση στο 43ο λεπτό, στην πορεία βρήκε ακόμη τέσσερις φορές δίχτυα με τους Νίγκρεν (55′, 75′, 84′) και Ράσμουσεν (66′).

“Άστραψε και βρόντηξε” την περασμένη Πέμπτη η Νόρντζελαντ. Πιο συγκεκριμένα, η ομάδα του Γιοχάνες Θόρουπ υποδέχθηκε τη Φενερμπαχτσέ, την οποία και συνέτριψε με το εντυπωσιακό 6-1, στα πλαίσια του Κόνφερενς Λιγκ. Αποτέλεσμα δίκαιο, με την ίδια να πραγματοποιεί άκρως πειστική εμφάνιση και να κάνει ότι θέλει τους πολύ πιο ποιοτικούς Τούρκους, πετυχαίνοντας την καλύτερη ευρωπαϊκή της νίκη.

Βρίσκεται έτσι στην κορυφή του ομίλου της και την τελευταία αγωνιστική θα παίξει εκτός με τη Λουντογκόρετς (14/12). Εντός συνόρων τώρα, δεν κατάφερε να επικρατήσει σε κάποιο από τα δυο πιο πρόσφατα ματς της, μετά και το εντός 0-0 με την Άαρχους. Έμεινε έτσι στο -7 από την κορυφή, ενώ έχει ένα διπλό στις έξι πιο πρόσφατες εξόδους της (1-2-3).